Prawykonanie utworu Pawła Mykietyna

20 maja w PFB odbędzie się światowe prawykonanie utworu Pawła Mykietyna, kompozytora muzyki festiwalowej, filmowej i teatralnej. Skomponował on utwory do filmu Essential Killing czy spektaklu Poskromienie Złośnicy.

Łukasz Długosz, Agata Kieler-Długosz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Łukasz Długosz, Agata Kieler-Długosz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncert na dwa flety koncertujące i orkiestrę wybrzmi pierwszy raz w historii muzyki w Filharmonii Bałtyckiej na Ołowiance. Partie solowe powierzone zostaną uznanym w Polsce i na świecie flecistom młodego pokolenia – Łukaszowi Długoszowi oraz Agacie Kielar-Długosz. Wykonawcom koncertu będzie towarzyszyła Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku.

Paweł Mykietyn to jeden z najwybitniejszych żyjących polskich kompozytorów. W wieku 22 lat zadebiutował na festiwalu Warszawska Jesień utworem La Strada. Współpracował z wybitnymi dyrygentami, m.in. Jean Paulem Dessy, Jackiem Kaspszykiem, Jerzym Maksymiukiem, Diego Massonem, Wojciechem Michniewskim czy Reinbertem de Leeuw.

W styczniu 2000 otrzymał Paszport Polityki. W kolejnym roku został uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, a w następnym został nagrodzony prestiżową nagrodą Prix France Musique Sacem za muzykę do filmu Essential Killing Jerzego Skolimowskiego. Począwszy od 1996, skomponował muzykę do większości spektakli teatralnych w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. Jest autorem muzyki do wielu filmów fabularnych, za które był nagradzany między innymi podczas Festiwalu Filmowego w Gdyni.

Koncert na dwa flety koncentrujące i orkiestrę 
Premiera: 20 maja 2016 roku
Wystąpią: Łukasz Długosz, Agata Kielar-Długosz
Polska Filharmonia Bałtycka na Ołowiance w Gdańsku

Dodaj komentarz