Premiera Szkiców warszawskich

13 maja 2016 roku przypada 15. rocznica śmierci Pawła Hertza, poety, tłumacza i wydawcy, który Warszawie poświęcił swoje najpiękniejsze teksty. Z tej okazji Muzeum Warszawy wydało Szkice warszawskie, czyli zbiór najbardziej warszawskich tekstów Hertza. Od 11 maja są one dostępne w sprzedaży w sklepie internetowym muzeum oraz w jego oddziałach, m.in. w Muzeum Warszawskiej Pragi i Centrum Interpretacji Zabytku a także w wybranych księgarniach w Warszawie.

Paweł Hertz, „Szkice Warszawskie” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Paweł Hertz, „Szkice Warszawskie” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Wyboru tekstów dokonał Marek Zagańczyk, zastępca redaktora naczelnego kwartalnika Zeszyty Literackie. W ramach obchodów rocznicy ukażą się także publikacje przygotowane przez „Zeszyty Literackie” i Wydawnictwo Iskry.

Paweł Hertz (1918‒2001), poeta, tłumacz i wydawca. Warszawie poświęcił swoje najpiękniejsze szkice. Urodził się przy ul. Hipotecznej, po wojnie mieszkał na ul. Iwickiej. W 1955 roku przeniósł się na poddasze kamienicy przy Nowym Świecie. Tu pisał felietony ogłaszane w warszawskich gazetach. Stąd patrzył na „grę tego świata”. Tu rozmawiał z przyjaciółmi i czytał wiersze ulubionych polskich poetów. Tu wreszcie zaczynała się trasa jego warszawskich spacerów. A gdy sił nie stało i nie mógł już wędrować daleko, lubił w słoneczny dzień przysiąść na ławce u zbiegu Foksal i Nowego Światu i „patrzeć się inaczej”. Pochowany na Starych Powązkach, zasłużył na tytuł arcywarszawskiego pisarza.

„Szkice zawarte w niniejszej książce — pisał Hertz — są fragmentami z notatnika warszawskiego przechodnia. Są przede wszystkim próbą literackiego zapisu myśli, wspomnień i skojarzeń […]. Zdarzyło mi się, że gdy szedłem przez zaśnieżony plac Teatralny, przyszło mi nagle na myśl, że gdybym pośrodku placu postawił wielki cyrkiel i zakreślił nim koło o promieniu bodaj kilometra, wytyczyłbym sobie w granicach rodzinnego miasta jak gdyby rodzaj ojcowizny. A choć i z własnej, i nie z własnej woli wypadło mi oglądać wiele miast i krajobrazów, ten krąg wytyczony w myśli byłby mi najbliższy; gdybym natomiast nie mógł lub nie umiał wytyczyć takiego kręgu, nie potrafiłbym odnaleźć się wśród przemijającego czasu, a nie mogąc wrócić pod prąd ku źródłom własnej pamięci, przestałbym być sobą”.

Paweł Hertz | Szkice warszawskie
Premiera: 11 maja 2016 roku
Muzeum Warszawy

Dodaj komentarz