Złączeni wyborem

18 maja w Kinie Iluzjon w Warszawie odbędzie się pokaz filmu Złączeni wyborem w ramach przeglądu Buntownicy Kamery: czechosłowacka Nowa Fala. Prelekcję do filmu wygłosi Jakub Majmurek, krytyk filmowy, publicysta, redaktor książek, komentator polityczny i eseista.

„Złączeni wyborem”, reż. Karel Vachek (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Złączeni wyborem”, reż. Karel Vachek (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karel Vachek w 1968 roku nakręcił jeden z najlepszych dokumentów dotyczących Praskiej Wiosny – Złączeni wyborem. Film, za który otrzymał Wielką Nagrodę podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych w Karlowych Warach w 1969 roku.

Reżyser podszedł do dzieła w niecodzienny sposób, odstąpił bowiem od typowego podejścia do filmów dokumentalnych. Uwagę Vachka przyciągają w większym stopniu szczegóły – zdolności aktorskie bohaterów, ich mimika oraz gesty. W Złączonych wyborem utrwala atmosferę politycznych emocji okresu dwóch tygodni w marcu 1968, kiedy to Antonín Novotný ustąpił ze stanowiska prezydenta, a na jego miejsce wybrano Ludvíka Svobodę.

Główne role odgrywają m.in. Alexander Dubček, sekretarz KC KP Słowacji, oraz Josef Smrkovský – działacz komunistyczny. Karel Vachek nie bał się nagrywać z ukrycia. Wiele scen uwiecznił bez wiedzy samych bohaterów; scen zwykłych, często prywatnych rozmów pomiędzy politykami. Z tego typu ulotnych momentów złożono mozaikę prezentującą obraz epoki.

Dokument nakręcono metodą „cinema direct”, do tej pory w Czechosłowacji niespotykaną. Mała ekipa nakręciła kamerą Eclair z taśmą 16 mm i równoległym nagrywaniem dźwięku ponad sześć godzin materiału, który po montażu i przekopiowaniu na taśmę 35 mm oferuje niebywale autentyczne spojrzenie – bez komentarza i muzyki. Reżyser po objęciu władzy w Czechosłowacji przez komunistów został zawieszony w prawach do wykonywania zawodu, przez co musiał wyjechać z kraju. Ze względu na chorobę żony wrócił do kraju pod koniec lat 80. i pracował jako kierowca. Dopiero po 1989 roku mógł kontynuować karierę dokumentalisty.

Złączeni wyborem, w ramach przeglądu Buntownicy Kamery: Czechosłowacka Nowa Fala
Reżyseria: Karel Vachek
Pokaz: 18 maja 2016 roku
Kino Iluzjon w Warszawie

Dodaj komentarz