• 2016-05-16

A! Polonia

24 maja w kinie Apolonia w Warszawie odbędzie się projekcja filmu Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł, spotkanie z reżyserem Antonim Krauze oraz scenarzystą, dziennikarzem i autorem książek Tomaszem Łysiakiem.

„A! Polonia” czyli z trudnej historii narodu – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„A! Polonia” czyli z trudnej historii narodu – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Kino Apolonia zaprasza na nowy cykl filmowy A!Polonia, czyli z trudnej historii narodu, którego zadaniem jest wzbudzenie emocji i zachęta do dyskusji na tematy narodowe. Wśród gości dziennikarza Piotra Szygalskiego znajdą się twórcy filmów, przedstawiciele polskiej sceny politycznej, kulturoznawcy i historycy. Rozmawiać oni będą o takich tytułach jak m.in. Zakazane piosenki Leonarda Buczkowskiego, Róża Wojciecha Smarzowskiego czy Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł Antoniego Krauze. Obrazy te staną się punktem wyjścia do rozważań na tematy nie tylko związane z szeroko pojętą kinematografią narodową, ale też trudną polską historią. Organizatorzy liczą na inteligentne spory i inspirujące dialogi przedstawicieli różnych opcji politycznych, mniejszości i większości oraz środowisk kulturotwórczych.

Antoni Krauze jest polskim reżyserem  filmów fabularnych i dokumentalnych, scenarzystą, twórcą wielu filmów krótkometrażowych wyprodukowanych w łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych.

Tomasz Łysiak jest dziennikarzem radiowym znanym  z audycji w radiu WAWA pt. DeDektyw Inwektyw, pisarzem, aktorem, scenarzystą filmowym. Publikował felietony i rysunki w tygodniku „Nowe Państwo” oraz dzienniku „Życie”. Publikuje w tygodnikach „Gazeta Polska” oraz „W Sieci”. Autor cyklu powieści historyczno-awanturniczych Kroniki Szalbierskie.

Piotr Szygalski  jest dziennikarzem portalu „Kulisy Kultury”, przez niemal dekadę związany z Radiem Wawa, współpracował też m.in. z „Machiną”, „Maximem”. Przez kilka lat prowadził magazyny kulturalne w TVP: Ulice Kultury, Dzięki Bogu już piątek, Kulturalni.

A! Polonia, czyli z trudnej historii narodu
Pokaz filmu: Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł
24 maja 2016 roku
Kino Apolonia w Warszawie

Dodaj komentarz