• 2016-05-16

Szermierz

Nominowany do Złotego Globu najnowszy film Klausa Härö pt. Szermierz został określony przez krytykę mianem najlepszego finlandzkiego filmu dekady. Premiera filmu w Polsce już 27 kwietnia.

„Szermierz”, reż. Klaus Härö (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

„Szermierz”, reż. Klaus Härö (źródło: materiały prasowe dystrybutora)

Endel Neils, współpracownik stalinowskiej tajnej policji, ucieka z Leningradu do zapomnianej przez boga estońskiej wsi. Zatrudnia się jako nauczyciel w miejscowej szkole, przy której otwiera klub szermierski.

Miejscowe dzieci szybko łapią bakcyl sportu. Neils okazuje się zdolnym i wyrozumiałym nauczycielem, który do wychowanków podchodzi z miłością. Wielu uczestników jego kursu to sieroty, które straciły rodziców w wyniku akcji przesiedleńczych organizowanych przez Sowietów.

Szermierka staje się dla nich formą ekspresji i eskapizmu od szarej rzeczywistości. Wprawiają się w nowym fachu tak bardzo, że zaczynają marzyć o udziale w mistrzostwach organizowanych w Leningradzie. Neils musi stanąć przed dylematem: chronić siebie i zawieść swoich podopiecznych albo skonfrontować się ze swoją przeszłością, ryzykując przy tym własne życie. Dylemat staje się coraz bardziej poważny, kiedy inny nauczyciel zaczyna dociekać, czym mężczyzna parał się wcześniej.

Szermierz, reż. Klaus Härö
Premiera: 27 maja 2016 roku
Dystrybutor w Polsce: Aurora Films

Dodaj komentarz