• 2016-05-16

57. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich

15 maja rozpoczął się kolejny sezon jednaj z najstarszych imprez muzycznych w stolicy, kulturalnej wizytówki Warszawy, odbywającej się nieprzerwanie od 1959 roku. Podczas inauguracji pod pomnikiem Fryderyka Chopina zagrał Karol Radziwonowicz.

„57. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„57. sezon Koncertów Chopinowskich w Łazienkach Królewskich” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Koncerty Chopinowskie odbywające się w Łazienkach Królewskich na stałe wpisały się w wiosenno-letni obraz Warszawy. Od połowy maja do końca września w każdą niedzielę występy wybitnych pianistów będą się odbywać dwukrotnie: o godzinie 12.00 i 16.00.

Jakie cechy muzyki Chopina wymieniane są w pierwszej kolejności? Jej romantyczność, ludowość i patriotyczny charakter. Także jej uniwersalność, która powoduje, że twórczość naszego wybitnego rodaka od lat jest pociągająca dla muzyków reprezentujących różne, także nietypowe i nowoczesne sposoby interpretacji muzyki. W tym roku w kalendarzu występów warto zwrócić uwagę na młodych pianistów, którzy mogą nas zaskoczyć swoim podejściem do muzyki Chopina – rekomenduje Andrzej Matusiak, dyrektor Stołecznej Estrady. Dlatego organizatorzy polecają szczególnej uwadze występy: Michała Szymanowskiego, Grzegorza Skrobińskiego (obaj 3 lipca), Adama Kośmieji (24 lipca), Tymoteusza Biesa (7 sierpnia), Aleksandry Bobrowskiej (18 września) i kończącego cały tegoroczny sezon Krzysztofa Książka (25 września). Wszyscy mają już na koncie sukcesy, ale najlepsze ciągle przed nimi. Wciąż mogą więc uchodzić za nadzieję polskiej pianistyki – dodaje Andrzej Matusiak.

Dla każdego z pianistów występ w tak szczególnej scenerii jest wielką nobilitacją i wyrazem uznania. Publiczność, zawsze licznie przybywająca pod monument natchnionego kompozytora pod wierzbą, jest z roku na rok coraz lepiej muzycznie wyedukowana. Ogromna w tym zasługa Koncertów Chopinowskich, które świetnie wpisują się w popularyzację sztuki wyższej w sposób coraz bardziej współczesny i otwarty. Warto się o tym przekonać.

57. sezon Koncertów Chopinowskich 
Od 15 maja do 25 września 2016 roku
Łazienki Królewskie w Warszawie

Dodaj komentarz