Festiwal Nauki w ASP w Krakowie

19 maja rozpocznie się Festiwal Nauki w ASP w Krakowie. Tegoroczny program nosi tytuł Kosmos. Czasów i przestrzeni. Będzie to spekulatywna podróż łącząca sztukę współczesną, inspiracje naukowe i science-fiction, artefakty muzealne, fakty medialne oraz refleksję filozoficzną na temat kosmosu czasów i przestrzeni, konstelacji rzeczy i ich przygodności.

„Kosmos. Czasów i przestrzeni... Jest mnóstwo a ich dystrybucja jest nierówna”, ASP im. Jana Matejki w Krakowie na Festiwalu Nauki 2016 –  plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Kosmos. Czasów i przestrzeni... Jest mnóstwo a ich dystrybucja jest nierówna”, ASP im. Jana Matejki w Krakowie na Festiwalu Nauki 2016 – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Głównym wydarzeniem w ramach programu jest międzynarodowa wystawa sztuki, obiektów muzealnych i interwencji kuratorskich w przestrzeniach Muzeum Archeologicznego w Krakowie pt. Niesamoświadomoe. Muzeum Archeologiczne jako pełen niespodzianek i przygodności kosmos rzeczy, zdarzeń, ludzi i nie-ludzi. W ramach wystawy, traktowanej jako zdarzenie dynamiczne, odbędzie się seria koncertów, działań performance, pokazów, warsztatów i eksperymentów w przestrzeniach wystawienniczych, w ogrodach i w podziemiach Muzeum.

W projekcie biorą udział prace klasyków XX-wiecznej awangardy. Zaprezentowane zostaną rysunki Stanisława Lema, dzieła Janiny Kraupe-Świderskiej, Pabla Picassa, Stanisława Wyspiańskiego czy Daniel Mroza. Obok nich pojawiają się artyści współcześni różnych generacji m.in. Zbigniew Libera, Katarzyna Krakowiak, Ruben Bellinkx, Robert Kuśmirowski, Monika Niwelińska, Mateusz Kula, Justyna Górowska, Adam Gruba dialogujący z obiektami z kolekcji Muzeum Archeologicznego i cytatami z globalnej kultury materialnej i symbolicznej.

Wystawa jest ażurową strukturą found-footage – dzieła sztuki i obiekty współtworzące narrację wchodzą w bezpośrednie dialogi z elementami muzealnej kolekcji i śladami historii miejsca. Tworzą sieci i spiętrzenia sensów oraz ich czasoprzestrzenne i znaczeniowe relacje, wiry i uskoki.

Kosmos czasów i przestrzeni… Jest mnóstwo a ich dystrybucja jest nierówna
ASP im. Jana Matejki w Krakowie na Festiwalu Nauki 2016
Od 19 maja 2016 roku
Koncepcja merytoryczna, kurator: Roman Dziadkiewicz
Współpraca: Aśka Grochulska
Współpraca: Muzeum Archeologicznego w Krakowie, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Centrum Mediów AGH, Uniwersytet Papieski Jana Pawła II, Kino pod Baranami, Fundacja F.A.I.T., Fundacja Rozwoju Sztuki Intermediów, Galeria Monopol, Off Radio Kraków
Kraków

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR