Uczeń achitekta

11 maja odbyła się premiera książki Elif Shafak Uczeń architekta, która ukazała się nakładem wydawnictwa Znak.

Elif Shafak, „Uczeń architekta” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Elif Shafak, „Uczeń architekta” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Dwór Sulejmana szczelnie oplatają intrygi, a w jego sercu trwa bezlitosna walka o władzę. Do sułtańskiej menażerii trafia młody opiekun białego słonia, Dżahan. Wkrótce zostanie uczniem mistrza Sinana, najsłynniejszego architekta imperium osmańskiego. Jego sercem zawładnie córka sułtana – księżniczka Mihrimah, a wyobraźnią – potężne budowle. Chłopiec stopniowo odkrywa, kim jest, a z drobnego złodziejaszka staje się wielkim budowniczym. Meczety, mosty, karawanseraje, pałace, akwedukty – historia Dżahana nieodwracalnie splata się z historią Stambułu, miasta mozaiki, które olśniewa, fascynuje i pochłania.

Elif Shafak stworzyła powieść wielowarstwową, intrygującą i misternie skonstruowaną. Uczeń architekta zachwyca rozmachem, maestrią pióra i wiernym portretem epoki, uwodząc czytelnika i wciągając w świat niczym z Opowieści z tysiąca i jednej nocy.

W „New York Times” pojawiła się opinia, że Uczeń architekta to do tej pory najlepsza i napisana z największym rozmachem powieść Elif Shafak. Autorka przenosi nas do czasów świetności imperium osmańskiego.

Elif Shafak | Uczeń architekta
Premiera: 11 maja 2016 roku
Wydawnictwo Znak

Dodaj komentarz