Virtualny inspektorat

28 maja galeria Henryk w Krakowie zaprasza na wernisaż wystawy Virtualny inspektorat. Pokaz towarzyszy premierze czwartego numeru „Nośnika” Rozdzielczości Chleba zatytułowanego ZUS.

„Virtualny inspektorat” w Henryku (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Virtualny inspektorat” w Henryku (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wirtualny doradca ZUS reprezentuje wirtualny inspektorat ZUS. Mówi się, że składki emerytalne i emerytura są tylko wirtualne. Samo płacenie składek na emeryturę jest czynnością wirtualną, istnieje jedynie w algorytmach programu Płatnik. Umowa na wirtualne dzieło nie wiąże się z odprowadzaniem żadnych składek, nawet wirtualnych. Żyjemy zatem w czasach post-emerytalnych i powinniśmy mieć tego pełną świadomość.

Virtualny Inspektorat to ściana, mur 3D. Nie masz wejścia, nie stać cię, jesteś zatrudniona na umowie śmieciowej, szef nie odprowadził składki za Windowsa. Estetyka wschodnioeuropejskiej administracji to spotkanie roszczeń kapitału, państwa i logiki z przypadkiem, zaniechaniem, kacem. Rozpoznanie tej paradoksalnej sytuacji powinno prowadzić nie do odrzucenia jednej ze stron, by opowiedzieć się po drugiej, lecz do wchłonięcia ich i pogodzenia.

Wcielając się w rolę wirtualnych doradców wirtualnego inspektoratu, kombinujemy przedstawiające późną nowoczesność struktury estetyczne z doświadczeniem upośledzonej nowoczesności. Interesuje nas przestrzeń biurowa, która poważnie traktuje problemy informatyzacji ZUS-u i fakt, że jego cena jest wyższa niż misja Pathfindera. Trudno w takiej sytuacji oczekiwać emerytury innej niż wirtualna. Trudno oczekiwać post-internetu w mieszkaniu, w którym kabel do internetu wystaje z pieca kaflowego.

Płatniczki i płatnicy: Zofia Dal Canton, Bartek Jurek, Katarzyna Muskaryna, Leszek Onak, Piotr Puldzian Płucienniczak, Łukasz Podgórni, Kinga Raab, Wojciech Stępień, Agnieszka Zgud

.

Tekst: Piotr Puldzian Płucienniczak

Virtualny inspektorat
Wernisaż: 28 maja 2016 roku, godzina 19.00
Henryk
Kraków

Dodaj komentarz