• 2016-05-14

Czarodziej perkusji z Indii zagra we Wrocławiu

Światowej klasy wirtuoz instrumentów perkusyjnych Trilok Gurtu wystąpi we Wrocławiu z okazji obchodów dziesięciolecia Ethno Jazz Festivalu. Koncert odbędzie się 28 września w Starym Klasztorze.

Trilok Gurtu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Trilok Gurtu (źródło: materiały prasowe organizatora)

W ciągu swojej 30-letniej działalności Trilok współpracował z wieloma artystami najwyższej klasy. Obecnie jest jednym z najbardziej wpływowych współczesnych muzyków jazzowych. Światową sławę przyniosło mu połączenie muzyki indyjskiej z jazzem.

Trilok Gurtu urodził się w bardzo muzykalnej rodzinie w Bombaju. Miłość do muzyki wyniósł od swojej matki, Shobha Gurtu, słynnej indyjskiej piosenkarki.

Początki jego kariery sięgają lat 80, gdy rozpoczął współpracę z Johnem McLaughlinem w The John McLaughlin Trio, towarzysząc im przez 4 lata. Następnie w 1993 roku Trilok stworzył własne trio. Widzowie byli oczarowani jego kompozycjami, które łączyły subtelne hinduskie rytmy i śpiew z elementami nowoczesnego jazzu i rocka. Wkrótce zespół został rozszerzony do kwartetu, a trasy koncertowe poszerzone o amerykańskie wybrzeża i najdalsze zakątki Europy.

Trilok Gurtu stał się popularnym i regularnym gościem w wielu europejskich i amerykańskich miastach. Pod koniec lat 90-tych odbył tournee po całym świecie i pojawiał się na najważniejszych festiwalach, gdzie występował u boku wielkich artystów sceny rockowej jak Bob Dylan, Eric Clapton, czy REM, jak również wraz kolegami z nurtu world music, takimi jak Youssou N’Dour, Baaba Maal, Cesaria Evora i Salif Keita.

Poprzez swój unikalny geniusz, który odgrywa ważną rolę w tworzeniu najlepszych dzieł jego muzycznych kolegów jak John McLaughlin, Joe Zawinul, Dave Holland czy Jan Garbarek – Trilok Gurtu uzyskał pozycję jednego z największych na świecie innowatorów sztuki.

Mimo, że jego podejście do grania i komponowania wymyka się wszelkim klasyfikacjom, to jest ono zbudowane na solidnym i głębokim zrozumieniem wielu światowych stylów. Jego kompozycje i brzmienie są uniwersalne, osobiste oraz kreowane przez ogromną miłość do muzyki i dyscyplinę.

Każdy jego koncert to muzyczny spektakl i mistyczne przeżycie, o czym przekonać się będzie można już we wrześniu we Wrocławiu.

Trilok Gurtu
28 września 2016 roku, godz. 20.00
Klub Stary Klasztor we Wrocławiu

Dodaj komentarz