A-morphia

14 maja podczas Nocy Muzeów we wrocławskiej galerii Socato odbędzie się wernisaż wystawy oraz performance Sławka Brzoski – artysty, wykładowcy, podróżnika, badacza zanikających kultur.

Sławek Brzoska, „Podział koła 3” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Sławek Brzoska, „Podział koła 3” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Odwiedzający galerię będą mieli okazję obserwować artystę podczas konstruowania z nici przestrzennej instalacji we wnętrzu galerii. Jest to wydarzenie wyjątkowe, gdyż do tej pory artysta tworzył w odosobnieniu i skupieniu, bez świadków.

Instalacja z użyciem nici i światła UV to niewielka część działalności artystycznej Brzoski. Na wystawie zaprezentowane zostaną także innej jej odsłony: rysunki mandaliczne oraz rzeźby i wideo. Wszystkie dzieła łączy wspólny mianownik – geometria.

Rzeźby Brzoski tworzone są poprzez „rozłożenie na części” figur kwadratu i koła w przestrzeni. Rysunki powstają poprzez zdyscyplinowane zagęszczanie linii prostych, biegnących po wyznaczonych trajektoriach. Podobnie jak sznurkowa instalacja, traktowane są przez artystę jako rodzaj podróży. Ręka pozostawiająca ślad na papierze i przemieszczanie się po galerii w celu zbudowania geometrycznej formy przestrzennej to skrupulatnie zaplanowane wędrówki. Stanowią rekompensatę braku możliwości podróżowania w realnym, otwartym świecie.

A kiedy uda się wyruszyć w świat, Brzoska rozwija za sobą „nić”, po której można śledzić jego trasę. W odludnych miejscach pozostawia napotkane wcześniej i owinięte głazy. Na wystawie w galerii prezentowane będzie wideo dokumentujące tę aktywność.

Sławek Brzoska, A-morphia
Od 14 do 31 maja 2016 roku
Galeria Socato
Wrocław

Dodaj komentarz