• 2016-05-14

XVI Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka

Od 12 do 19 czerwca w Warszawie będzie trwał XVI Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka, organizowany przez Sinfonię Varsovię.

„Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Już niedługo Orkiestra Sinfonia Varsovia udowodni, że muzyka klasyczna, to nie tylko utwory słyszane w zamkniętych salach koncertowych. Po raz 16. organizuje festiwal dla mieszkańców Warszawy – Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Tym razem zagra w środku miasta: w parkach, na placu i na dziedzińcu muzeum. Będzie to muzyczna podróż po Warszawie, która rozpocznie się na Woli, następnie zahaczy o Pragę, aby powrócić do centrum i zakończyć znów po prawej stronie Wisły, przy Grochowskiej w siedzibie Orkiestry. Wszystkie koncerty odbędą się na świeżym powietrzu.

Koncert Maksymiuk & Możdżer na start rozpocznie z rozmachem Festiwal. 12 czerwca Sinfonia Varsovia wystąpi w Amfiteatrze Sowińskiego w samym sercu Parku Sowińskiego na warszawskiej Woli. Orkiestrę poprowadzi Maestro Jerzy Maksymiuk, a cały koncert uświetni znany szerokiej publiczności pianista i kompozytor Leszek Możdżer. W programie znajdą się utwory Georga Gershwina, znanego z takich kompozycji jak Summertime czy Błękitna rapsodia oraz Leonarda Bernsteina, który skomponował muzykę m.in. do popularnego musicalu West Side Story. W odpowiedni muzyczny klimat wprowadzi publiczność Tomasz Kammel.

Ważnym punktem na mapie czerwcowych koncertów będzie Muzeum Warszawskiej Pragi, gdzie na 2,3 i 5… smyczków zostaną zagrane utwory m.in. Mozarta Rossiniego i Pendereckiego, dyrektora artystycznego Sinfonii Varsovii, a to wszystko również na świeżym powietrzu – na dziedzińcu Muzeum. Wystąpi Kwintet Smyczkowy Sinfonii Varsovii w składzie: Anna Maria Staśkiewicz, Zofia Endzelm, Katarzyna Budnik-Gałązka, Marcel Markowski i Michał Sobuś.

Następny przystanek – Brass, na Plac!, a konkretnie barStudio na Placu Defilad. Tym razem zespół instrumentów dętych Sinfonia Varsovia Brass w kilkunastoosobowym składzie zabierze publiczność na pogranicza muzyki klasycznej i rozrywkowej. Muzycy z impetem zagrają Children of Sanchez Chucka Mangione, Soul Bossa Nova Quincy Jonesa, Gonna Fly Now Billa Contiego – utwór znany z filmu Rocky oraz wiele innych znanych szerokiej publiczności melodii.

Trasa Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu zakończy się przy Grochowskiej 272 – w siedzibie orkiestry. W sobotę 18 czerwca publiczność będzie mogła oddać się popołudniowemu Siesta time – na scenie plenerowej gitarzysta Krzysztof Meisigner, mezzosopranistka Agnieszka Rehlis oraz Sinfonia Varsovia zaprezentują muzykę hiszpańską. W niedzielę 19 czerwca, Gran finale na trawie – zabrzmią arie i operetki w wykonaniu Kariny Skrzeszewskiej, Agnieszki Rehlis i Sinfonii Varsovii pod batutą włoskiego dyrygenta Gaetano D’Espinosy. To wszystko w atmosferze niedzielnego relaksu i w zielonym otoczeniu.

Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu został zainicjowany w 2001 roku przez założyciela i wieloletniego dyrektora orkiestry – Franciszka Wybrańczyka. Ta cykliczna impreza, dostępna dla bardzo szerokiej publiczności, wpisała się już na stałe w pejzaż kulturalny Warszawy, zyskując sobie sympatię jej mieszkańców. Ideą Festiwalu jest zaprezentowanie słuchaczom wielkich dzieł literatury muzycznej w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia oraz znakomitych solistów i dyrygentów.

Ramowy program festiwalu:

  • Maksymiuk & Możdżer na start: niedziela, 12 czerwca 2016, godz. 18.00, Amfiteatr w Parku Sowińskiego w Warszawie
  • na 2, 3 i 5: wtorek, 14 czerwca 2015 roku, godz. 19.30, Dziedziniec Muzeum Warszawskiej Pragi
  • Brass, na plac!: piątek, 17 czerwca 2016 roku, godz. 20.00, barStudio w Warszawie
  • Siesta time: sobota, 18 czerwca 2016, godz. 16.00, Orkiestra Sinfonia Varsovia
  • Gran finale na trawie: niedziela, 19 czerwca 2016 roku, godz. 16.00, Orkiestra Sinfonia Varsovia

XVI Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka
Od 12 do 19 czerwca 2016 roku
Orkiestra Sinfonia Varsovia

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR