• 2016-05-14

XVI Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka

Od 12 do 19 czerwca w Warszawie będzie trwał XVI Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka, organizowany przez Sinfonię Varsovię.

„Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Już niedługo Orkiestra Sinfonia Varsovia udowodni, że muzyka klasyczna, to nie tylko utwory słyszane w zamkniętych salach koncertowych. Po raz 16. organizuje festiwal dla mieszkańców Warszawy – Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu. Tym razem zagra w środku miasta: w parkach, na placu i na dziedzińcu muzeum. Będzie to muzyczna podróż po Warszawie, która rozpocznie się na Woli, następnie zahaczy o Pragę, aby powrócić do centrum i zakończyć znów po prawej stronie Wisły, przy Grochowskiej w siedzibie Orkiestry. Wszystkie koncerty odbędą się na świeżym powietrzu.

Koncert Maksymiuk & Możdżer na start rozpocznie z rozmachem Festiwal. 12 czerwca Sinfonia Varsovia wystąpi w Amfiteatrze Sowińskiego w samym sercu Parku Sowińskiego na warszawskiej Woli. Orkiestrę poprowadzi Maestro Jerzy Maksymiuk, a cały koncert uświetni znany szerokiej publiczności pianista i kompozytor Leszek Możdżer. W programie znajdą się utwory Georga Gershwina, znanego z takich kompozycji jak Summertime czy Błękitna rapsodia oraz Leonarda Bernsteina, który skomponował muzykę m.in. do popularnego musicalu West Side Story. W odpowiedni muzyczny klimat wprowadzi publiczność Tomasz Kammel.

Ważnym punktem na mapie czerwcowych koncertów będzie Muzeum Warszawskiej Pragi, gdzie na 2,3 i 5… smyczków zostaną zagrane utwory m.in. Mozarta Rossiniego i Pendereckiego, dyrektora artystycznego Sinfonii Varsovii, a to wszystko również na świeżym powietrzu – na dziedzińcu Muzeum. Wystąpi Kwintet Smyczkowy Sinfonii Varsovii w składzie: Anna Maria Staśkiewicz, Zofia Endzelm, Katarzyna Budnik-Gałązka, Marcel Markowski i Michał Sobuś.

Następny przystanek – Brass, na Plac!, a konkretnie barStudio na Placu Defilad. Tym razem zespół instrumentów dętych Sinfonia Varsovia Brass w kilkunastoosobowym składzie zabierze publiczność na pogranicza muzyki klasycznej i rozrywkowej. Muzycy z impetem zagrają Children of Sanchez Chucka Mangione, Soul Bossa Nova Quincy Jonesa, Gonna Fly Now Billa Contiego – utwór znany z filmu Rocky oraz wiele innych znanych szerokiej publiczności melodii.

Trasa Festiwalu Sinfonia Varsovia Swojemu zakończy się przy Grochowskiej 272 – w siedzibie orkiestry. W sobotę 18 czerwca publiczność będzie mogła oddać się popołudniowemu Siesta time – na scenie plenerowej gitarzysta Krzysztof Meisigner, mezzosopranistka Agnieszka Rehlis oraz Sinfonia Varsovia zaprezentują muzykę hiszpańską. W niedzielę 19 czerwca, Gran finale na trawie – zabrzmią arie i operetki w wykonaniu Kariny Skrzeszewskiej, Agnieszki Rehlis i Sinfonii Varsovii pod batutą włoskiego dyrygenta Gaetano D’Espinosy. To wszystko w atmosferze niedzielnego relaksu i w zielonym otoczeniu.

Festiwal Sinfonia Varsovia Swojemu Miastu został zainicjowany w 2001 roku przez założyciela i wieloletniego dyrektora orkiestry – Franciszka Wybrańczyka. Ta cykliczna impreza, dostępna dla bardzo szerokiej publiczności, wpisała się już na stałe w pejzaż kulturalny Warszawy, zyskując sobie sympatię jej mieszkańców. Ideą Festiwalu jest zaprezentowanie słuchaczom wielkich dzieł literatury muzycznej w wykonaniu Orkiestry Sinfonia Varsovia oraz znakomitych solistów i dyrygentów.

Ramowy program festiwalu:

  • Maksymiuk & Możdżer na start: niedziela, 12 czerwca 2016, godz. 18.00, Amfiteatr w Parku Sowińskiego w Warszawie
  • na 2, 3 i 5: wtorek, 14 czerwca 2015 roku, godz. 19.30, Dziedziniec Muzeum Warszawskiej Pragi
  • Brass, na plac!: piątek, 17 czerwca 2016 roku, godz. 20.00, barStudio w Warszawie
  • Siesta time: sobota, 18 czerwca 2016, godz. 16.00, Orkiestra Sinfonia Varsovia
  • Gran finale na trawie: niedziela, 19 czerwca 2016 roku, godz. 16.00, Orkiestra Sinfonia Varsovia

XVI Festiwal im. Franciszka Wybrańczyka
Od 12 do 19 czerwca 2016 roku
Orkiestra Sinfonia Varsovia

Dodaj komentarz