Noc Muzeów w Galerii Stalowa

14 maja podczas Nocy Muzeów w Warszawie w Galerii Stalowa odbędzie się wernisaż wystawy Maski Jerzego Kosińskiego, fotografie Czesława Czaplińskiego. Będzie można posłuchać również ilustrowanych materiałem dźwiękowym niezwykłych opowieści Czesława Czaplińskiego o równie niezwykłym pisarzu Jerzym Kosińskim. Ponadto w galerii odbędzie się również performance graficzno-videoartowy Piotra Pasiewicza.

Jerzy Kosiński, „Maski”, 1987, Nowy Jork, fot. Czesław Czapliński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jerzy Kosiński, „Maski”, 1987, Nowy Jork, fot. Czesław Czapliński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maski Jerzego Kosińskiego, fotografie Czesława Czaplińskiego

Kim był Jerzy Kosiński – jeden z największych mistyfikatorów XX wieku? Przede wszystkim jest pisarzem, którego dwadzieścia pięć lat po śmierci, z podobnym dreszczem emocji, czytają dziś młodzi ludzie w kilkudziesięciu krajach; autorem książek przetłumaczonych na ponad 30 języków, których nakład szacuje się na ponad 70 milionów egzemplarzy, ciągle wznawianych.

Jerzy Kosiński urodził się w 1933 roku w Łodzi. W latach 1950–1955 studiował historię i nauki polityczne na Uniwersytecie Łódzkim. W 1957 roku wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie po otrzymaniu stypendium Fundacji Forda podjął studia na Columbia University w Nowym Jorku.Jego najgłośniejsza książka Malowany ptak (1965) została uznana we Francji za najlepszą zagraniczną powieść roku i otrzymała Prix du Meilleur Livre Etranger. Książka Kroki otrzymała w 1969 roku National Book Award. W 1971 roku wydał powieść Wystarczy być, przeniesioną na ekran przez Hala Ashby’ego (w filmie wystąpili Peter Sellers i Shirley MacLaine) Za scenariusz otrzymał Nagrodę BAFTA, zwaną „brytyjskim Oscarem”.

Z kolei Czesław Czapliński jest światowej sławy artystą fotografem, dziennikarzem i autorem filmów dokumentalnych. Urodził się w 1953 roku w Łodzi. Od roku 1979 mieszka w Nowym Jorku i Warszawie. Jest autorem 40 albumów i książek oraz wielu filmów dokumentalnych. Wziął udział w ponad stu wystawach fotograficznych. W ciągu ponad 40 lat kariery, fotografował najbardziej znane osobistości ze świata biznesu, kultury, polityki oraz sportu. Wśród nich znalazły się się takie postacie jak: Muhammad Ali, Maurice Béjart, Leonard Bernstein, Bernardo Bertolucci, Cindy Crawford, Oscar de la Renta, Catherine Deneuve, Placido Domingo, Umberto Eco, Michael Jackson, Henry Kissinger, Calvin Klein, Jerzy Kosiński, Luciano Pavarotti, Paloma Picasso, Roman Polański, Isabella Rossellini czy Andy Warhol.

Struktury przetransformowane – performance graficzno-videoartowy Piotra Pasiewicza

Oszczędność formy ma za zadanie skupić cała uwagę oglądającego na  napięciach wynikających z pasma przechodzącego kształtów linearnych przez sale. Minimalizm wraz ze zdecydowaną formą ma przyczynić się do siły, ekspresji przekazu. Zaistniały ornament powoduje, że oko koncentruje się tylko i wyłącznie na wybranych przez oglądającego ornamentu linearnego. Struktury przetransformowane które interpretować można w wieloraki sposób – pozostają dla widza pasmem energetycznym  który pozwala na  samodzielność w ich odczytaniu i odczuwaniu.

Noc Muzeów w Galerii Stalowa
14 maja 2016 roku, w godzinach 19.00–00.00
Wernisaż wystawy Maski Jerzego Kosińskiego, fotografie Czesława Czaplińskiego: 14 maja 2016 roku, w godzinach 19.00–21.00
Performance graficzno-wideoartowy Piotra Pasiewicza Struktury przetransformowane: 14 maja 2016 roku, w godzinach 21.00–23.00
Galeria Stalowa
Warszawa

Dodaj komentarz