Anatomia czasu. Wczoraj, dziś, jutro

Od 14 maja Muzeum Śląskie zaprasza na ekspozycję plakatów wybitnych polskich artystów, mistrzów tej dziedziny sztuki, m.in. Wojciecha Fangora, Jakuba Erola, Eryka Lipińskiego, Jana Młodożeńca, Romana Cieślewicza.

Franciszek Starowieyski, „Anatomia czasu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Franciszek Starowieyski, „Anatomia czasu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytuł wystawy odnosi się do historii muzeum, akcentuje jego obecną misję i podkreśla wyzwania przyszłości. Wybrane na wystawę plakaty reprezentują bogaty zbiór muzealny liczący ponad 15 tysięcy egzemplarzy.

Polscy twórcy plakatu w okresie powojennym wyznaczali wysoki poziom artystyczny i zdobywali uznanie międzynarodowe, a plakat reprezentujący „polską szkołę plakatu” był artystycznym fenomenem w sztuce tamtych lat. Z czasem wszedł „na salony”, do sal muzealnych, stał się elementem dziedzictwa kulturowego.

Motywem przewodnim wystawy jest plakat o wymownym tytule Anatomia czasu autorstwa jednego z najwybitniejszych artystów – Franciszka Starowieyskiego. Wszystkie prezentowane prace pochodzą z lat 60.–80. XX wieku – okresu rozkwitu sztuki plakatu.

Wojciech Wenzel, „Dawne czasy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojciech Wenzel, „Dawne czasy” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Prace dobrane zostały pod kątem tytułów, w których użyte są w różnych konfiguracjach określenia czasu, odzwierciedlają istotę plakatu jako sztuki skojarzeń, która unika formułowania jednoznacznych treści.

Każdy plakat operuje odmienną kolorystyką, znakiem, metaforą, aluzją czy celnym komentarzem. Wystawa nie pozostawia widza jedynie w obszarze artystycznej wizji twórców plakatów, odwołuje się także do wyobraźni i kreatywności samego widza. Prowokuje do zajęcia stanowiska, zachęca do formułowania własnych skojarzeń, słownych układanek, do dobrej wspólnej zabawy.

Anatomia czasu. Wczoraj, dziś, jutro – wystawa plakatu
Od 14 maja do 3 lipca 2016 roku
Kuratorzy: Henryka Olszewska-Jarema, Anna Sarna
Muzeum Śląskie, ul. W. Korfantego 3
Katowice

Dodaj komentarz