• 2016-05-13

Wszyscy dobrzy rodacy

17 maja w Kinie Muranów w Warszawie podczas warszawskiego festiwalu Buntownicy Kamery będzie można zobaczyć film pt. Wszyscy dobrzy rodacy.

„Wszyscy dobrzy rodacy”, reż. Vojtěch Jasnég (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Wszyscy dobrzy rodacy”, reż. Vojtěch Jasnég (źródło: materiały prasowe organizatora)

To historia powojennych losów mieszkańców małej miejscowości na południu Moraw, opisana przez Vojtěcha Jasnégo. Czeski reżyser został za tę produkcję nagrodzony w 1969 roku Złotą Palmą podczas festiwalu w Cannes.

Wszyscy dobrzy rodacy to alegoria działania systemu komunistycznego. Dystrybucja filmu była w Czechosłowacji zakazana aż do upadku „żelaznej kurtyny”, lecz mimo tego film krążył wśród ludzi na setkach kaset wideo. Ze względu na kontrowersyjny obraz komunizmu, który Vojtěch Jasný przedstawił w tym dziele, musiał opuścić swój kraj, do którego wrócił dopiero po Aksamitnej rewolucji. Fabuła filmu przedstawia codzienność mieszkańców małego miasteczka na Morawach, którą uatrakcyjniają wieczorne wyjścia do karczmy, gdzie wspólnie biesiadują i celebrują przy winie odzyskaną po wojnie wolność.

Sytuacja nabiera zupełnie innego obrotu, gdy w 1948 roku do Czechosłowacji wkraczają komuniści. Społeczność, która do tego czasu była ze sobą bardzo zżyta, zaczyna być podzielona przez różnice poglądów, sprowadzające się do funkcjonowania nowego ustroju politycznego. Fabuła przedstawia 13-letni okres między 1945 a 1958 rokiem, w którym każde 12 miesięcy przynosi zmiany. Mieszkańcami rządzą sprzeczne emocje, od miłości, do nienawiści, od euforii aż do załamania.

Film uważa się za jeden z najpiękniejszych i najgłębszych w całej historii czeskiej kinematografii. To nie tylko zwykły opis, ale też poetycka opowieść o dramatycznych losach osób, które znalazły się w konflikcie z władzą, przemocą i okrucieństwem. Jasný zaoferował tym filmem wyjątkowe możliwości plejadzie postaci czeskiego świata aktorskiego, a życiową rolę zagrał przede wszystkim Radoslav Brzobohatý.

Wszyscy dobrzy rodacy – pokaz filmu w ramach przeglądu Buntownicy Kamery 
Pokaz: 17 maja 2016 roku
Reżyseria: Vojtěch Jasnég
Kino Muranów w Warszawie

Dodaj komentarz