Urban View 2016

19 maja rozpocznie się Urban View, czyli wyjątkowy konkurs filmów krótkometrażowych o architekturze, urbanistyce i designie. Wydarzenie to  niepowtarzalna okazja, by wysłuchać wykładów osób zajmujących się problematyką miejską profesjonalnie.

Urban View 2016 – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Urban View 2016 – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jeśli miasta zachowają obecne tempo rozwoju to do 2030 roku co drugi Ziemianin będzie mieszkał w mieście, a do 2050 roku tylko jedna trzecia ludzkości będzie się osiedlać poza obszarem zurbanizowanym. Bez względu na szerokość geograficzną, metropolie, miasta i miasteczka zmagają się z bolączkami na tle społecznym, etnicznym, czy kulturowym.

Miasto należy cały czas analizować i stwarzać na nowo tak, by sprostało oczekiwaniom jego lokatorów. Film to doskonałe narzędzie do przyglądania się tkance miejskiej z bardzo bliska, ocenić jej kondycję oraz kierunki, w których zmierza.

W 2015 roku Urban View był częścią Short Waves Festival, lecz ze względu na duże zainteresowanie i charakter tematyki,organizatorzy zdecydowali się wyodrębnić i rozwinąć ten projekt do rangi osobnego wydarzenia.

„Béton Brut”, reż. Timothy Smith, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Béton Brut”, reż. Timothy Smith, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe organizatora)

Urban View to nie tylko konkurs filmów krótkometrażowych. Projekt sam w sobie ma być działaniem ożywiającym tkankę miejską. Poza pokazami odbędą się także warsztaty dla dzieci Mali urbaniści, dyskusja i spotkania z ekspertami, a także projekcje filmów długometrażowych Syndrom wenecki i The Human Scale.

Wszystkie wydarzenia mają na celu nie tylko rozpoczęcie dialogu z zakresu architektury i miasta, w którym przyszło nam funkcjonować, ale także pobudzić do działania i stymulować rozwój w tej dziedzinie, poczynając od najbliższego otoczenia.

W jury konkursu filmów krótkometrażowych zasiądzie Jola Starzak, która prowadzi własną pracownię projektową Atelier Starzak Strebicki i współpracuje ze School of Form, Tomasz Osięgłowski, laureat Nagrody Architektonicznej Polityki za rok 2013 oraz Darek Arest, dziennikarz i krytyk filmowy, laureat nagrody im. Krzysztofa Mętraka.

Urban View 2016
Od 19 do 21 maja 2016 roku
Concordia Design, Kino Rialto, KontenerART
Poznań

Dodaj komentarz