• 2016-05-13

Druga edycja ReStart

13 maja w Teatrze Fredry w Gnieźnie rozpocznie się druga w tym sezonie edycja ReStartu. Organizatorzy zapraszają młodzież do udziału w projekcie i przekonuje, że teatr jest dla każdego, niezależnie od wcześniejszych doświadczeń i posiadanej wiedzy.

„ReStart – Łańcuch Sztuki. Kontynuacja”– plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„ReStart – Łańcuch Sztuki. Kontynuacja”– plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Pierwsze spotkanie poświęcone zostanie imigrantom. Punktem wyjścia do rozważań będzie dramat Sylvain’a Levey’ego Tyle o Alicji w tłumaczeniu i reżyserii Łukasza Gajdzisa. Projekt rozpocznie się czytaniem performatywnym tego tekstu, którego bohaterka, trzynastoletnia Alicja, wydaje się znacznie różnić od nastolatek w jej wieku. Jej rodzice – uchodźcy polityczni, chilijczycy, mają śmieszny akcent i często w poszukiwaniu pracy zmieniają miejsca zamieszkania. Nomadzi, wygnańcy… Alicja, jak każda nastolatka, pragnie normalnego życia – chce mieć przyjaciół i dobrze się bawić. Poprzez wspomnienia naznaczone lękiem, nadziejami i radością zabiera nas w świat podróży bez powrotów.

ReStartŁańcuch Sztuki. Kontynuacja to projekt adresowany do młodzieży ze szkół gimnazjalnych i licealnych. Młodzi w nowej odsłonie programu będą pracowali jako Grupa Szybkiego Reagowania na aktualne zdarzenia społeczne, będące swoistą odpowiedzią na poszczególne teksty dramatyczne prezentowane w Teatrze Fredry.

Grupa pod okiem artystów, psychologa i pedagoga teatru przygotuje zdarzenia performatywne, akcje ambientowe, działania improwizowane w przestrzeni miasta. Dzięki spotkaniom z uznanymi twórcami teatralnymi młodzi ludzie wyposażeni zostaną w narzędzia do powyższych działań, a otwarta formuła warsztatów pozwoli uczestniczyć w nich osobom wcześniej niebiorącym udziału w tych projektach. Od 13 do 15 maja teatr zaprasza młodzież do spotkania ze  scenografką Barbarą Hanicką, a od 30 maja do 1 czerwca na warsztaty, które poprowadzi pedagog teatru.

Barbara Hanicka w 1977 roku ukończyła wydział architektury wnętrz Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. W 1981 roku obroniła tam także dyplom z dziedziny scenografii, której uczyła się pod kierunkiem Lidii i Jerzego Skarżyńskich. Pierwsze dekoracje zaprojektowała w 1981 do spektaklu Homme-Bodies, w St. Marks Theater w Nowym Jorku. Współpracowała z wieloma teatrami w Polsce, m.in.: Starym w Krakowie, Współczesnym i Polskim we Wrocławiu, Śląskim w Katowicach, Teatrze im. S. Jaracza w Łodzi, Teatrze im. W. Horzycy w Toruniu. Terenem jej pracy stały się przede wszystkim dwa miasta: Warszawa i Kraków.

Sylvain Levey urodził się w 1973 roku, jest aktorem i pisarzem. Jego teatr jest głęboko zakorzeniony w ważnych dla dzisiejszego widza tematach: obywatelskość, tolerancja, odmienność, miejsce każdego z nas w społeczeństwie, rodzina. Jego teksty są zabawne, a jednocześnie zgryźliwe i uszczypliwe. Z jednej strony edukują, z drugiej stawiają niewygodne, choć bardzo istotne pytania.

ReStart – Łańcuch SztukiKontynuacja
Od 13 do 15 maja 2016 roku
Teatr Fredry w Gnieźnie

Dodaj komentarz