• 2016-05-13

Małka Szwarcenkopf performatywnie

18 maja Teatr Żydowski w Warszawie zaprasza na czwarte już z kolei czytanie performatywne w ramach projektu Przepisy domowe. Tym razem na warsztat trafi dramat Gabrieli Zapolskiej Małka Szwarcenkopf.

„Małka Szwarcenkopf” – czytanie performatywne, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Małka Szwarcenkopf” – czytanie performatywne, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przepisy domowe to eksperymentalny projekt Teatru Żydowskiego w Warszawie polegający na próbie uwspółcześnienia teatralnej klasyki żydowskiej. Pięć wybranych sztuk przepisuje pięcioro dramatopisarzy i dramatopisarek: Michał Kmiecik, Magda Fertacz, Tomasz Śpiewak, Mateusz Pakuła i Marta Guśniowska.

Małka Szwarcenkopf to sztuka napisana w 1887 roku przez Gabrielę Zapolską. Swoją prapremierę miała dekadę później i była potem wystawiana zaledwie dwukrotnie: w 1904 roku w Teatrze Miejskim we Lwowie i w 1931 roku w Teatrze Miejskim w Toruniu. W 1996 roku została zrealizowana w Teatrze Telewizji, gdzie w tytułowej roli wystąpiła Dominika Ostałowska. W Teatrze Żydowskim w Warszawie sztuki nigdy nie wystawiono.

Do tej pory odbyły się trzy czytania: 28 października 2015 roku Mirełe Efros. Żydowska królowa Lear na podstawie Jakuba Gordina w interpretacji Michała Kmiecika i reżyserii Agaty Baumgart; 9 grudnia 2015 roku Pussy Acosta. Wizerunek własny na podstawie sztuki Uriel Akosta Karla Gutzkowa w interpretacji Magdy Fertacz i reżyserii Gosi Wdowik; 24 lutego Golem Halperna Lejwika w reżyserii Jędrzeja Piaskowskiego. Kolejne czytanie w czerwcu.

Małka Szwarcenkopf – czytanie performatywne w ramach projektu Przepisy domowe
18 maja 2016 roku, godz. 19.00
Reżyseria: Magda Szpecht
Kurator cyklu: Mike Urbaniak
Teatr Żydowski w Warszawie

Dodaj komentarz