• 2016-05-13

Ślimaki jadą do Waszyngtonu

22 czerwca rozpocznie się AFI Docs. Film Ślimaki w reżyserii Grzegorza Szczepaniaka  znalazł się w line-upie tego prestiżowego festiwalu dokumentu organizowanego przez American Film Institute. To wydarzenie o ogromnej randze – w tym roku honorową nagrodę AFI Docs Guggenheim Symposium odbierze Werner ‪Herzog‬.

14. AFI Docs – plakat (źródło: materiały prasowe)

14. AFI Docs – plakat (źródło: materiały prasowe)

Seanse festiwalu odbywają się w najważniejszych punktach Waszyngtonu D.C., przede wszystkim w historycznym AFI Silver Theatre. Na 14. edycji AFI Docs zostanie zaprezentowanych 94 filmów dokumentalnych z 30 krajów.

Tegoroczny program jest dowodem na to, że każdy ma swoją historię. Co więcej, dokumentalne historie mogą być równie zabawne, pokręcone i prowokujące, co fikcja – mówi Michael Lumpkin, dyrektor AFI DOCS.

„Ślimaki, reż. Grzegorz Szczepaniak, prod. Wajda Studio (źródło: materiały prasowe)

„Ślimaki", reż. Grzegorz Szczepaniak, prod. Wajda Studio (źródło: materiały prasowe)

Filmem otwarcia festiwalu będzie nowy dokument Alexa Gibneya (reżysera Going Clear: Scientology and the Prison of Belief) o irańskim programie nuklearnym pt. Zero Days. W programie oprócz Ślimaków znalazły się jeszcze dwa polskie filmy krótkometrażowe – Wielki teatr Sławomira Batyry i Dwa światy w reżyserii absolwenta Szkoły Wajdy Macieja Adamka.

Film Grzegorza Szczepaniaka w kwietniu 2016 znalazł się selekcjach kilku prestiżowych imprez, m.in. Go Short – International Short Film Festival w Nijmegen w Holandii (film zwyciężył w plebiscycie publiczności). Holenderski festiwal odwiedziło blisko 20 000 widzów.

14. Festiwal AFI Docs
Od 22 do 26 czerwca 2016 roku
Organizatorzy: American Film Insitute, Discovery Channel
Waszyngton, D.C.

Dodaj komentarz