• 2016-05-13

Księżniczka Czardasza

21 maja w Teatrze Muzycznym w Poznaniu wystawiona będzie premierę pt. Księżniczka Czardasza w reżyserii Grzegorza Chrapkiewicza.

„Księżniczka Czardasza”, reż. Grzegorz Chrapkiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Księżniczka Czardasza”, reż. Grzegorz Chrapkiewicz (źródło: materiały prasowe organizatora)

Księżniczka Czardasza to najsłynniejsze dzieło Kálmána. Jest to opowieść o romansie charyzmatycznej szesnastolatki i pochodzącego z zamożnej rodziny przystojnego arystokraty. Nieoczekiwane zwroty akcji i muzyka, a także duża ilość komicznych postaci tworzy operetkę na wysokim poziomie.

Operetka to bajka dla dorosłych. Bajka towarzyszy nam od dzieciństwa, pobudzając naszą wyobraźnię, dając swego rodzaju wolność interpretacji. W poznańskim spektaklu reżyser postanowił uwolnić swoją wyobraźnię, odważyć się na większą swobodę interpretacyjną.

Nie będzie to teatr postmodernistyczny. Nikt nie będzie rzucał w siebie zużytymi pampersami. Nie będzie to teatr alinearny, afabularny. Nie będzie to teatr dekonstrukcji i dekompozycji. Co to będzie? Zabawa formą operetki, pełne dystansu spojrzenie na klasykę i tradycję. Delikatny lifting, czy może raczej odświeżenie dialogów. Groteskowe spojrzenie, wyrażające się w sformalizowanym ruchu, swoista zabawa ciałem, słowem, arią-piosenką. Wszystko to ma służyć metaforyzacji, odrealnieniu, a co za tym idzie – pozbawieniu widowiska nadmiaru patosu i teatralnej sztampy. Jeśli nawet sztampa i tradycja, to pokazana w nieco skrzywionym zwierciadle. Wszyscy realizatorzy chcą zaproponować dobrą rozrywkę w odmiennym stylu.

Grzegorz Chrapkiewicz, reżyser

Księżniczka Czardasza
Reżyseria: Grzegorz Chrapkiewicz
Premiera: 21 maja 2016 roku
Choreografia: Jarosław Staniek
Scenografia, kostiumy: Anna Suskiewicz
Spektakle: 22, 24 maja, 3, 4, 5, 9,10, 11, 12, czerwca 2016 roku
Teatr Muzyczny w Poznaniu

Dodaj komentarz