Głos i Ciało

Nakładem wydawnictwa Instytutu Grotowskiego i Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie ukazała się książka Głos i Ciało Giuliano Campo i Zygmunta Molika.

Giuliano Campo i Zygmunt Molik, „Głos i Ciało” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Giuliano Campo i Zygmunt Molik, „Głos i Ciało” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Książka Głos i Ciało ukazała się po raz pierwszy w języku angielskim w 2010 roku. Zawiera zapis cyklu rozmów z Zygmuntem Molikiem przeprowadzonych przez Giuliana Campa – aktora, reżysera, badacza współpracującego z British Grotowski Project realizowanego w University of Kent w Wielkiej Brytanii. To zapis zredagowany jako cykl dziewięciu spotkań objaśniających proces przekazywania doświadczenia, które stanowi sedno podejścia Molika, zarówno w teatrze, jak i poza nim.

W przedmowie napisanej przez Giuliana Campa czytamy: Molik był filarem zespołu Grotowskiego – Teatru Laboratorium. Gdy zespół ten ukonstytuował się pod koniec lat pięćdziesiątych, Molik był w nim jedynym zawodowym aktorem, starszym od Grotowskiego i bardziej doświadczonym. Rola pedagoga pozwoliła mu od początku rozwijać innowacyjne podejście do głosu w powiązaniu z ciałem. Ćwiczenia wokalne Molika odmieniły, w sposób radykalny, trening wokalny aktorów, a także na praktyki teatralne na całym świecie. Podobny wpływ na trening fizyczny aktorów miały ćwiczenia plastyczne stworzone przez Renę Mirecką, również współzałożycielkę Teatru Laboratorium. Grotowski, duchowy przewodnik zespołu, we współpracy z kierownikiem literackim Ludwikiem Flaszenem rozwijał swoje techniczne umiejętności jako reżyser teatralny i teoretyk. Z Molikiem natomiast pracował nad rozwojem innowacyjnego podejścia do głosu, który miał istotny wpływ na przemiany sztuki aktorskiej współczesnego teatru.

W książce znalazły się też zdjęcia fotografie dokumentujące twórczy dorobek Zygmunta Molika: od udziału w spektaklach w Krakowie i Łodzi, przez role w Teatrze 13 Rzędów i Teatrze Laboratorium (Dziady, Kordian, Akropolis, Książę Niezłomny, Apocalypsis cum figuris) po pracę warsztatową.

Giuliano Campo i Zygmunt Molik | Głos i Ciało
Premiera: kwiecień 2016 roku
Wydawnictwo Instytutu Grotowskiego

Dodaj komentarz