• 2016-05-13

Fotograf jest jednym z wielu

Wystawa Fotograf jest jednym z wielu, która rozpocznie się 14 maja krakowskiej Galerii Pauza, prezentuje wybrane projekty – także wcześniej niepublikowane – czterech fotografów: Pawła Fabjańskiego, Karola Grygoruka, Jacka Kołodziejskiego i Łukasza Ziętka – zrzeszonych w warszawskiej agencji Shootme, w której stykają się sztuka i komercja, indywidualny styl i wymogi klienta.

„Fotograf jest jednym z wielu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Fotograf jest jednym z wielu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Czy można uznać, za tekstem kuratorskim Klary Czerniewskiej, że „Fotograf jest jednym z wielu współtwórców większej całości, wymienianym obok stylistów, autorów fryzur, manikiuru, producentów i modelek, z drugiej zaś – niezależnym, lub walczącym o niezależność artystą świadomie i konsekwentnie realizującym własne zamierzenia”?

Pytania o autentyczność artystycznego wyrazu, oryginalność twórcy i jego koncepcji, oraz innowacyjność medium fotografii są tu osadzone w kontekście współczesnego świata reklamy. Czy artysta nie przeczy sam sobie działając w dwóch światach: komercji i sztuki?

Wystawa została pokazana w Warszawie jako inauguracja kreatywnej platformy Shootme Art – nowego działu Shootme, warszawskiej komercyjnej agencji fotograficznej. Pomysł stworzenia odrębnej platformy Shootme Art narodził się z potrzeby określenia i wyrażenia różnicy między fotografią jako sztuką i fotografią wykonaną na zamówienie klientów komercyjnych, z potrzeby zdefiniowania tych dwóch światów, które często zależą od siebie, ale jednocześnie występują jako oddzielne, niezależne przestrzenie.

Fotograf jest jednym z wielu
Od 14 maja do 11 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 14 maja 2016 roku, godzina 19.00
Galeria Pauza
Kraków

Dodaj komentarz