Patrzeć / widzieć

16 maja Galeria AT w Poznaniu zaprasza na wernisaż wystawy Patrzeć / widzieć. Andrzej Syska zaprezentuje na niej kolejną realizację z rozpoczętego kilka lat temu cyklu prac pt. Zachodni wiatr.

Fot. Andrzej Syska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Fot. Andrzej Syska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Doświadczenia zebrane w czasie pobytu artysty w obozie dla uchodźców z Sahary Zachodniej, stanowią źródło inspiracji dla kolejnych prac, które realizowane są w wielu „językach” i udostępniane są publicznie w różnorodnych formach. Powstaje w ten sposób rozwijana w czasie i budowana w różnych mediach hybrydowa opowieść o uniwersalnym przesłaniu. Tę opowieść można konstruować indywidualnie, korzystając ze stopniowo ujawnianych przez autora i odkrywanych przez zainteresowanego widza w obszarach różnych mediów fragmentów.

Niszowa, jak się jeszcze kilka lat temu wydawało tematyka oraz „egzotyczne” źródło inspiracji, stają się zaskakująco aktualne zarówno w europejskim jak i naszym, krajowym, społecznym i politycznym oraz humanistycznym kontekście. Archiwalne, ale wciąż żywe i obecne w pamięci obrazy powracają obsesyjnie nabierając wciąż aktualnych, często na nowo odkrywanych znaczeń.

Andrzej Syska należy do artystów, którzy w swojej twórczości nieustannie i z dużą dociekliwością badają fenomen rzeczywistości. Artysta tworzył zazwyczaj interdyscyplinarne instalacje przestrzenne, zestawiając w nich np. projekcje wideo z przedmiotami tzw. gotowymi. Z jednej strony wykorzystuje w swoich pracach rolę przypadku, z drugiej, zawsze precyzyjnie i logicznie buduje język wypowiedzi artystycznej, który nasyca intelektualnym przesłaniem i filozoficzną zadumą.

Andrzej Syska, Patrzeć / widzieć
Od 16 do 27 maja 2016 roku
Wernisaż: 16 maja 2016 roku, godzina 18.00
Galeria AT w Poznaniu

Dodaj komentarz