• 2016-05-12

Teatr czasu

Wystawa Teatr czasu w Muzeum Historii Fotografii w Krakowie jest podsumowaniem działalności fotograficznej Piotra Sawickiego, który poruszając się po prywatnym archiwum pamięci, łączy w swoich pracach sytuacje przywołane z przeszłości ze zdarzeniami teraźniejszymi. Prezentowane fotomontaże, w których rejestracja klasyczna przenika się z cyfrową, współtworzą szczególny autoportret fotografa, opowiadając o ważnych dla niego rzeczach, miejscach i ludziach. Ekzpozycja potrwa do 29 maja.

Piotr Sawicki, projekt „Teatr czasu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Piotr Sawicki, projekt „Teatr czasu” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt Teatr czasu narodził się w 2004 roku podczas podróży do Francji. Piotr Sawicki dokumentował wówczas tournée Białostockiego Teatru Lalek, założonego ponad 50 lat wcześniej przez swojego ojca, także Piotra. Przed podróżą do Francji porządkował pozostałe po ojcu archiwum fotograficzne, po powrocie zaczął przyglądać się także swojemu zbiorowi i odkrywał w nim rzeczy zapomniane, zdjęcia niespodzianki.

Sawicki poruszając się po prywatnych archiwach pamięci, zdecydował się połączyć wydobyte stamtąd sytuacje ze zdarzeniami teraźniejszymi. Powrócił zatem ponownie do wszystkich ważnych rozdziałów swojej fotograficznej działalności: fotograficznego reportażu społecznego, którym zajmował się w latach 70., pracując dla miesięcznika „Kontrasty”, fotografii pejzażowej, w której, jako szczególna rysuje się fotografia nieba, a także fotografii teatralnej.

Powtórne podjęcie tematów poruszanych we wcześniejszej twórczości, przyniosło nowy portret Białegostoku, z którym Sawicki, co zawsze podkreśla, jest bardzo związany. Wystawa będzie okazją do spotkania z artystą i jego pracami, fotomontażami, w których rejestracja klasyczna przenika się z cyfrową, współtworząc szczególny autoportret.

Tekst: Magdalena Święch

Piotr Sawicki, Teatr czasu
Od 15 kwietnia do 29 maja 2016 roku
Muzeum Historii Fotografii
Kraków

Dodaj komentarz