• 2016-05-12

Czarne Ptaki

12 maja w Teatrze Animacji w Poznaniu odbyła się  premiera Czarne Ptaki w reżyserii Eric Bass. W spektaklu użyto fragmentu piosenki Tango Notturno wykonanej przez Wierę Gran do muzyki Hansa Otto-Borgmanna, ze słowami Seweryna Mendelsona, nagranej przez Wytwórnię Płytową Odeon w 1938 roku.

„Czarne Ptaki”, reż. Eric Bass, fot. Jakub Wittchen (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Czarne Ptaki”, reż. Eric Bass, fot. Jakub Wittchen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Może to będzie historia o miłości. Albo o przyjaźni. A może o wzajemnym zrozumieniu. Ten spektakl składa się z wielu historii. Niektóre dzieją się tu i teraz, inne wydarzyły się przed stu laty. Opowieści czarnych ptaków dotyczą kilku pokoleń Polaków i Żydów i, choć toczą się niezależnie, budują naszą wspólną tożsamość. To niełatwe, bo przecież historia bywa trudna. Nigdy nie odchodzi tak po prostu, jest częścią nas, choć wielu by powiedziało, że ich nie dotyczy. Na losy dwóch narodów spojrzymy oczami Erica Bassa, amerykańskiego Żyda o polskich korzeniach.

Czarne ptaki, nawołujące z każdego skweru, każdego parku w każdym mieście, opowiedziały mu historie, których powinniśmy wysłuchać dawno temu. Bez oskarżeń, bez wytykania winnych. Bo przeszłość dotyczy także nas, a nie wszystko jest tym, na co wygląda. Czasem to, czego nie ma, nigdy tak naprawdę nie odeszło.

Nie wybrałem lalek do opowiedzenia tej konkretnej historii, ja z nimi po prostu pracuję. Natomiast lalki ze względu na to, że same w sobie są metaforami, prowokują pewien szczególny sposób opowiadania zwłaszcza o przeszłości. Dialog aktora z lalką jest w gruncie rzeczy rozmową odbywającą się między dwoma oddzielnymi światami – to samo wydarza się, gdy mówimy o przeszłości. Nie ma sensu mówić o niej, bez odnoszenia tego, co minęło od tego, co jest – powiedział Eric Bass.

„Czarne Ptaki”, reż. Eric Bass, fot. Jakub Wittchen (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Czarne Ptaki”, reż. Eric Bass, fot. Jakub Wittchen (źródło: materiały prasowe organizatora)

Eric Bass jest amerykańskim lalkarzem, aktorem, reżyserem, autorem scenariuszy, pedagogiem, często także nazywany filozofem teatru lalek. Wspólnie z Ines Zeller Bass w 1982 założył w Monachium Sandglass Theatre. Od połowy lat 80. teatr działa w Putney (Vermont, USA), gdzie m.in. naucza autorskiej metody animacji lalek stolikowych. Reżyser pracował m.in. w Australii, Finlandii, Niemczech, Kambodży, Nikaragui, Salvadorze i Polsce.

Eva Farkašowá jest  słowacką rzeźbiarką i scenografka, od lat związana z teatrami lalek w całej Polsce. Wielokrotnie nagradzana za swoją pracę na najważniejszych krajowych i zagranicznych przeglądach. Lalki przez nią projektowane to niewielkie, piękne rzeźby poddające się cudom teatralnej animacji. Poznańskim widzom znana z pięknej scenografii do spektaklu Smoki w reż. Mariána Pecki.

Miamon Miller jest  amerykańskim kompozytorem, skrzypkiem, którego pasją jest muzyka folkowa i etniczna całego świata, szczególnie dobrze poznał tradycyjną muzykę rumuńską, którą badał w czasie studiów w Transylwanii.

Ensamble jest doświadczonym twórcą muzyki popularnej, współpracował z takimi artystami jak Neil Sedeka czy Neil Diamond.

Czarne ptaki
Premiera: 12 maja 2016 roku
Reżyseria: Eric Bass (USA)
Współpraca artystyczna: Inez Zeller Bass (USA)
Scenografia: Eva Farkašowá (Słowacja)
Cienie : Eva Farkašowá (Słowacja) / Dagmara Żabska i Agnieszka Polańska (Teatr Figur)
Muzyka: Miamon Miller (USA) Choreografia – Shoshana Bass (USA)
Obsada: Julianna Dorosz, Igor Fijałkowski, Krzysztof Dutkiewicz,Sylwia Koronczewska,Elżbieta Węgrzyn
Teatr Animacji w Poznaniu

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR