Spektakl 1725 m n.p.m.

15 maja w Poznaniu na Scenie Wspólnej odbędzie się spektakl 1725 m n.p.m. grupy BesKitu z muzyką na żywo zespołu Vołosi. Kolejny pokaz zaplanowany jest na 18 maja w Teatrze Tańca i Ruchu Rozbark w Bytomiu.

„Beskitu” , fot. Tomasz Baran (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Beskitu” , fot. Tomasz Baran (źródło: materiały prasowe organizatora)

Co góralskie przyśpiewki i obyrtki mają wspólnego ze sztuką współczesną? Na pozór niewiele, ale zmieniło się to za sprawą grupy studentów krakowskiej PWST Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu, którzy przygotowali nowatorski projekt artystyczny inspirowany kulturą Beskidu Żywieckiego. Na spektakl 1725 m n.p.m. składają się elementy tańca współczesnego połączone z elementami tradycyjnych tańców Górali Żywieckich. Muzyka grana jest na żywo przez zespół Vołosi.

Rzadko zdarza się, aby na scenie tańca współczesnego do spektaklu teatru tańca muzycy akompaniowali w czasie rzeczywistym – co jest normą w góralskim folklorze. Spektakl jest dużym wyzwaniem dla twórców, eksperymentem. BesKitu tworzą studenci renomowanej uczelni oraz szeroko znani międzynarodowej publiczności muzycy zespołu Vołosi. Z połączenia niskiego z wysokim, tradycyjnego z awangardowym i prostego z wyrafinowanym tworzą zupełnie nową jakość i nową formę ekspresji.

„Beskitu” , fot. Tomasz Baran (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Beskitu” , fot. Tomasz Baran (źródło: materiały prasowe organizatora)

Projekt jest autorskim konceptem Joanny Chułek. Choreografia powstała we współpracy z tancerzami. Joanna Chułek ma już na swoim koncie szereg sukcesów na scenach polskich i zagranicznych. Jest laureatką nagrody artystycznej Marszałka Województwa śląskiego Złote Maski za choreografię do spektaklu Heimsuchung/Nawiedzenie (spektakl był prezentowany kilkanaście razy w Polsce, Niemczech, Rosji, na Węgrzech). Na co dzień pracuje w katowickim Teatrze Żelaznym, jest stypendystką Marszałka województwa śląskiego w dziedzinie kultury.

Projekt to hybryda. Zawsze zastanawiało mnie, skąd bierze się potrzeba tak starannego separowania kultury tradycyjnej od współczesnej. Chcę przełamać ten podział, sprawić, aby widzowie zatrzymali się razem z nami na chwilę, pozwolić im na refleksję w codziennym biegu. Poza tym zafascynowana górami od zawsze chciałam przenieść ten świat, chociaż w minimalnym stopniu, na scenę, a marzeniem była muzyka grana na żywo.

Podkreśla także, że najważniejsze dla niej będą reakcje publiczności, dlatego oprócz samego widowiska przeprowadz serię rozmów twórców i aktorów z publicznością oraz warsztaty wokalno-taneczne dla młodzieży, dorosłych i seniorów.

Bez tych konfrontacji projekt byłby niepełny. Liczy się dla nas przede wszystkim odbiór tego, co robimy, a nie jednokierunkowy przekaz  – mówi Joanna Chułek.

1725 m n.p.m.
Pokazy: 15 i 18 maja 2016 roku
Reżyseria, pomysłodawczyni, aktorka, tancerka –  Joanna Chułek
Aktorzy – tancerze Anna Kamińska, Katarzyna Pawłowska, Bartłomiej Mieszczak, Oscar Mafa, Paweł Szlinger
Reżyser światła – Paweł Murlik, Maciej Kosteczka
Produkcja – Filip Pawlak
Muzyka – zespół Vołosi: Krzysztof Lasoń, Zbigniew Michałek, Jan Kaczmarzyk, Stanisław Lasoń, Robert Waszut
Scena Wspólna w Poznaniu, Teatr Tańca i Ruchu Rozbark w Bytomiu.

Dodaj komentarz