Rodin i Dunikowski w Królikarni

Od 22 maja w warszawskim Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni oglądać będzie można pierwszą wystawę Auguste’a Rodina w Polsce. Rodin / Dunikowski. Kobieta w polu widzenia to pierwsza próba zestawienia twórczości francuskiego mistrza z dziełem najwybitniejszego polskiego rzeźbiarza – Xawerego Dunikowskiego.

„Rodin / Dunikowski. Kobieta w polu widzenia”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Rodin / Dunikowski. Kobieta w polu widzenia”, plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wystawa ukazuje, jak wielkie znaczenie w twórczości Augusta Rodina i Xawerego Dunikowskiego, dwóch najważniejszych rzeźbiarzy w historii sztuki francuskiej i polskiej, odegrały kobiety. Prześledzenie kobiecych wizerunków stworzonych przez obu artystów pozwala dostrzec bliskość postaw i sztuki słynnych rzeźbiarzy.

Twórczość Auguste’a Rodina wprowadziła rozważania o rzeźbie w inny wymiar i nową epokę. Rzeźbiarz posiadł umiejętność wyrażania różnorodnych emocji, duszy człowieka, poprzez znajomość anatomii i wiedzę z zakresu psychologii. Ciało, jego ułożenie i napięcie, ujawnia stany emocjonalne. To podejście było przełomowe w historii rzeźby i w ogromnym stopniu oddzielało od poprzedniej epoki. Xawery Dunikowski twierdził, że „dopiero Rodin odkrył Francuzom naturę, ukazał stosunek do bytu” – mówi Ewa Ziembińska, kuratorka wystawy.

Oprócz prac Rodina i Dunikowskiego, na wystawie zostaną pokazane portrety artystów wykonane przez rzeźbiarki, które związane były z nimi osobiście: Camille Claudel i Sarę Lipską.

Auguste Rodin (1840–1917) – jest najwybitniejszym francuskim rzeźbiarzem przełomu wieków, wywarł ogromny wpływ na rzeźbę całej Europy. Był prekursororem modernistycznego rzeźbiarstwa. Jego najbardziej znane rzeźby to: Myśliciel, Pocałunek, Danaida, Brama Piekieł. Muzeum Rodina otwarto w 1919 roku. Do dziś pozostaje jednym z najtłumniej odwiedzanych paryskich muzeów. Właśnie z tych zbiorów, przyjedzie do Polski ponad 50 prac mistrza.

Xawery Dunikowski (1875–1964) – jest jednym z najbardziej znanych polskich rzeźbiarzy, którego twórczość jest kluczowa dla kilku epok polskiej sztuki, od secesji po realizm socjalistyczny. Wypowiadał się w różnych materiałach rzeźbiarskich: drewnie, brązie, gipsie i kamieniu, a także w malarstwie i rysunku. Był autorem wielu realizacji pomnikowych, m.in. Józefa Dietla w Krakowie, Czynu Powstańczego na Górze Świętej Anny i Wyzwolenia Ziemi Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie, a także słynnego cyklu Głów Wawelskich przeznaczonego do umieszczenia w kasetonach Sali Poselskiej Zamku na Wawelu.

Rodin / Dunikowski. Kobieta w polu widzenia
Od 22 maja do 18 września 2016 roku
Kuratorka wystawy: Ewa Ziembińska
Architektura wystawy: Marcin Kwietowicz
Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego w Królikarni
Warszawa

Dodaj komentarz