• 2016-05-12

Rewolucjoniści sztuk wizualnych – Rauschenberg i Seymour na Fotofestiwalu 2016

Na tegorocznym Fotofestiwalu zaprezentowana zostanie twórczość dwóch rewolucjonistów sztuk wizualnych: Davida „Chima” Seymoura i Roberta Rauschenberga. Rauchenberg był często nazywany pierwszym artystą postmodernistycznym, a jego nowatorskość i wpływy uznawane są na całym świecie. CHIM to jeden z założycieli agencji Magnum Photos, legenda historii fotografii. Będzie to pierwsza tak szeroka ekspozycja prac tych artystów w Polsce.

Robert Rauschenberg, „Soviet / American Array” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Robert Rauschenberg, „Soviet / American Array” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Rzeszę zainteresowanych z pewnością przyciągnie wystawa Obywatel Świata Davida „Chima” Seymoura, jednego z założycieli znanej na całym świecie agencji fotograficznej Magnum Photos. Urodzony w Warszawie, Chim z aparatem zjechał kawał świata i był świadkiem wielu ważnych wydarzeń historycznych. Będąc samemu emigrantem, który stracił rodzinę w obozach zagłady, ze szczególną wrażliwością dokumentował losy dzieci uchodźców w zniszczonej wojną Europie na poruszających, czarno-białych zdjęciach, które należą do jego najbardziej znanych i najpopularniejszych prac.

David „Chim” Seymour, „Obywatel Świata” (źródło: materiały prasowe organizatora)

David „Chim” Seymour, „Obywatel Świata” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Obok tych zdjęć w Łodzi będzie można zobaczyć też takie perełki jak kolorowe zdjęcia Seymoura, na których uwiecznił Ingrid Bergman czy Audrey Hepburn. Wystawie towarzyszyć pokaz filmowy The mexican suitcase – dokumentu Trishy Ziff o losach zagninionej walizki z negatywami Seymoura, Capy i Taro. Po projekcji odbędzie się spotkanie z reżyserką filmu.

Jednym z ważniejszych przystanków na mapie fotofestiwalowej podróży będzie Atlas Sztuki i wystawa Roberta Rauschenberga, malarza, rzeźbiarza, grafika i fotografa, jednego z najbardziej uznanych artystów w historii Stanów Zjednoczonych.Artysta fotografię ze swoich podróży po całym świecie wykorzystywał jako element wielkich kolaży i fotograwiur. Na wystawie te duże, pełne dramatyzmu dzieła uzupełnione zostały fotografiami, pochodzącymi głównie z lat 80., wybranymi z Archiwum Rauchenberga. Jest to pierwsza wystawa tak wielu prac Rauschenberga w polskiej instytucji – i pierwsza prezentująca dzieła z tego okresu.

Fotofestiwal 2016
Od 9 do 19 czerwca 2016 roku
Łódź

Dodaj komentarz