Muzeum Utracone 2016

Już wkrótce w Krakowie, Warszawie, Gdańsku oraz Poznaniu odbędą się pokazy filmów w ramach projektu Muzeum Utracone, który popularyzuje wiedzę na temat utraconego podczas II wojny światowej dziedzictwa narodowego.

„Muzeum Utracone 2016” – kadr z filmu, aut. Marta Ignerska (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Muzeum Utracone 2016” – kadr z filmu, aut. Marta Ignerska (źródło: materiały prasowe organizatora)

Polska kultura, w znacznym stopniu, naznaczona jest pojęciem utraty. Właśnie dlatego organizatorom szczególnie zależy na „odzyskiwaniu mentalnym” utraconych dzieł i przywracaniu pamięci na temat tych obiektów. W Muzeum Utraconym nie można odnaleźć eksponatów. Będzie można zobaczyć za to archiwalia i fotografie dzieł, które zostały zaginione głównie podczas II wojny światowej – a to ponad 75% dóbr kultury – i umieszczone częściowo w Katalogu Strat Wojennych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Utracone ma na celu przywracać pamięć, nadając nowe życie zaginionym lub utraconym rzeźbom, książkom, obrazom, muzyce, tradycjom etc. Jest również wirtualną instytucją kultury, której kolekcje dzieł odnaleźć można na stronie internetowej.

Od siedmiu lat kulminacyjnym momentem dla projektu jest Noc Muzeów, podczas której odbywają się w całej Polsce pokazy filmu, przygotowywanego wraz z Wydziałem Strat Wojennych. Każdorazowo wybierany jest temat przewodni, który zostaje opracowany w atrakcyjny artystycznie sposób, tak by stał się przystępnym dla szerokiego grona odbiorców nośnikiem edukacji. Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR i Fundacja Ad Artis, którzy są organizatorami projektu, dystrybuują materiałami związanymi z tą produkcją na terenie całego kraju. Dotarły one do ponad 600 muzeów, dzięki czemu nawet w małych, lokalnych ośrodkach kultury ludzie mają szansę stać się gośćmi Muzeum Utraconego.

Tegorocznym motywem przewodnim filmu będzie twórczość Jana Matejki. Artyści biorący udział w produkcji filmu to – Envee, Marta Ignerska, Agnieszka Mankiewicz, Jacek Pawlak, Mariusz Tarkawian. Koncepcja filmu opracowana została wraz z Wydziałem do spraw Start Wojennych
w MKiDN.

W tym roku pokazy odbędą się 13 maja w Krakowie (Dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu), 14 maja w Warszawie (Dziedziniec Lorentza przed Muzeum Narodowym w Warszawie), 21 maja w Gdańsku (Zielona Brama Długi Targ) oraz tego samego dnia w Poznaniu (Brama Poznania).

Harmonogram pokazów:

  • 13 maja – Kraków (Dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu)
  • 14 maja – Warszawa (Dziedziniec Lorentza przed Muzeum Narodowym)
  • 21 maja – Gdańsk (Zielona Brama Długi Targ); Poznań (Brama Poznania)

Muzeum Utracone 2016
13, 14 i 21 maja 2016 roku
Organizatorzy: Stowarzyszenie Komunikacji Marketingowej SAR i Fundacja Ad Artis
Kraków, Warszawa, Gdańsk, Poznań

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR