• 2016-05-12

Młodzi i Film

20 czerwca w Koszalinie rozpocznie się 35. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film. Organizatorzy już teraz przedstawiają program tegorocznej  pozakonkursowej sekcji Debiutów zagranicznych.

„Neonowy byk”, reż. Gabriel Mascaro, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

„Neonowy byk”, reż. Gabriel Mascaro, kadr z filmu (źródło: materiały prasowe)

Widzowie koszalińskiego festiwalu już wkrótce będą mieli okazję obejrzeć następujące filmy:

  • Anioł, reż. Amin Dora

Małe miasteczko, w którym dom stoi obok domu i wszyscy się dobrze znają. Mieszkańcy mają swoje problemy, dziwactwa i grzeszki, ale są niezwykle religijni. Leba żeni się z sympatią z dzieciństwa – Larą. Wszyscy bardzo interesują się ich życiem i współczują, gdy na świat po kolei przychodzą córki. Wreszcie rodzi się chłopiec. Ale Ghadi jest niepełnosprawny i zakłóca spokój okolicy swoimi krzykami. Sąsiedzi chcą zmusić rodziców do oddania go do zakładu opiekuńczego. Leba i Lara nie zamierzają się poddać. Wkrótce w miasteczku pojawia się Anioł.

  • Mustang, reż. Deniz Gamze Ergüven

Pięć nieokiełznanych dziewczyn, pięć żywiołów i jedno silne pragnienie – wolności. Jednak w świecie, w którym ciągle pokutuje przeświadczenie, że kobieta powinna „znać swoje miejsce”, bohaterki będą musiały zaryzykować wszystko, aby żyć po swojemu. Kilkaset kilometrów od Stambułu Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje.

  • Neonowy byk, reż. Gabriel Mascaro

Iremar wiedzie proste życie opiekuna byków w trupie przygotowującej występy vaquejada – odmianie rodeo popularnej w północno-wschodnim regionie Brazylii. Nie ma stałego adresu – mieszka w wielkiej ciężarówce, którą dzieli z tancerką egzotyczną Galegą, jej bezczelną córką Cacá oraz Zé. Bardziej przypominają rodzinę niż tylko kompanów. Świat dookoła jednak się zmienia i w głowie Iremara pojawiają się nowe, szalone i barwne marzenia.

  • Syn Szawła, reż. László Nemes

Rok 1944, niemiecki nazistowski obóz zagłady Auschwitz-Birkenau. 48 godzin z życia Szawła Ausländera, członka Sonderkommando – oddziału żydowskich więźniów zmuszonych asystować nazistom w wielkiej machinie Zagłady – na krótko przed wybuchem buntu. W rzeczywistości, której nie sposób pojąć, w sytuacji bez szans na przetrwanie, Szaweł próbuje ocalić w sobie to, co zostało z człowieka, którym kiedyś był.

  • Widzę, widzę, reż. Veronika Franz, Severin Fiala

Dziesięcioletni bracia bliźniacy, nierozłączni i niemal identyczni Lucas i Elias, spędzają wakacje w letnim domu. Ich matka wraca ze szpitala z twarzą owiniętą bandażami. Chłopcy z dnia na dzień nabierają podejrzeń, że nie jest tą, za którą się podaje. By odkryć prawdę, sięgną po drastyczne środki.

35. Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych Młodzi i Film
Od 20 do 25 czerwca, 2016 roku
Organizatorzy: Stowarzyszenie Filmowców Polskich, Miasto Koszalin, Centrum Kultury 105 w Koszalinie
Koszalin

Dodaj komentarz