Hegemonia widzenia

Od 12 maja w gdańskim Klubie Żak oglądać można wystawę Hegemonia widzenia. Zaprezentowane zostaną prace, w których artysta skupia się na wizerunku kobiecego ciała, postrzeganego jako produkt wytworzony przez współczesne media.

Autor: Marcin Różański (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Marcin Różański (źródło: materiały prasowe organizatora)

Interesuje mnie zagadnienie zawłaszczania obrazów i wizualności kobiet w wymiarze globalnym. Ma to swoje daleko idące konsekwencje, które przekładają się na zaburzenia w odbiorze i postrzeganiu rzeczywistości.

Kobiety poddawane są swojego rodzaju rygorom ciała nadawanym przez dyskurs społeczny. Ciało stało się produktem kontrolowanym przez wielkie koncerny medialne, kosmetyczne i modowe. Przyzwyczailiśmy się do oglądania pięknych modelek spozierających zza okładek kolorowych magazynów, które do tego stopnia zdominowały naszą wyobraźnię, że stały się codziennością, czymś oczywistym i permanentnie utrwaliły się w naszej świadomości.

Autor: Marcin Różański (źródło: materiały prasowe organizatora)

Autor: Marcin Różański (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ciała modelek często są kreowane przy pomocy cyfrowych narzędzi do tego stopnia, że stają się groteskowe. Odrealnione formy niczym manekiny patrzą na nas obojętnym wzrokiem, stając się martwą naturą. Tworzone w ten sposób symulakry są krzywym odbiciem rzeczywistości, przewartościowując naturalne piękno na rzecz plastiku, kiczu i przesadnego dbania o ciało.

W swoich obrazach staram się zwrócić uwagę na materię ciała i jego złożoność. Stosując deformację i zniekształcenia podkreślam biologiczną strukturę i asymetrię, która stanowi o unikalności.

Marcin Różański – studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmuje się malarstwem sztalugowym, instalacją. Mieszka i pracuje w Gdańsku. W swoich pracach przedstawia własne przemyślenia dotyczące wybranych zjawisk kultury i ich transformacji na przestrzeni czasu. Głównym medium, którym się posługuje jest malarstwo. Jako tworzywo wykorzystuje tekst drukowany, fragmenty gazet, plakatów, multiplikując tym samym warstwę znaczeniową obrazu.

Marcin Różański / Hegemonia Widzenia
Od 12 do 29 maja 2016 roku
Wernisaż: 12 maja 216 roku, godz. 19.00
Klub Żak w Gdańsku

Dodaj komentarz