Opowieści i przypowieści Franza Kafki

18 maja odbędzie się premiera Opowieści i przypowieści Franza Kafki. Ponad 600 stron, miniatury i opowiadania, najobszerniejszy i pierwszy w historii tom twórczości tego autora w układzie chronologicznym.

Franz Kafka, „Opowieści i przypowieści” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

Franz Kafka, „Opowieści i przypowieści” – okładka książki (źródło: materiały prasowe wydawcy)

W tomie znalazł się obszerny wybór opowiadań, miniatur, przypowieści, aforyzmów wreszcie. Granica między tymi rodzajami jest u Kafki nieostra, łączy je forma paraboli i tajemnica, otwierająca pole do różnorodnych interpretacji, przez co tak doniosłe jest to dzieło. Zwykło się chyba krótkie utwory autora Procesu stawiać niżej niż jego powieści. Niniejszy tom ma na celu przekonać, że niesłusznie. Zgromadzone utwory starano się ułożyć chronologicznie (mimo niemożliwości ustalenia dokładnych dat powstania wielu z nich), a więc choćby w przybliżeniu ukazać przebieg twórczości Kafki.

Czytelnik znajdzie tu takie perły, jak Kolonia karna, Wyrok, Przemiana, Jama czy Budowa chińskiego muru, ale też mniej znane utwory, na czele z Troską ojca rodziny, Prometeuszem, Milczeniem syren, Prawdą o Sanczo Pansie.

Franz Kafka | Opowieści i przypowieści
Premiera: 18 maja 2016 roku
Państwowy Instytut Wydawniczy

Dodaj komentarz