Warszawskie Tagi Książki

Od 19 do 22 maja w Warszawie będzie trwała kolejna edycja Warszawskich Targów Książki. Gościem Honorowym tegorocznych, siódmych już targów będą Węgry. Na ich stoisku będzie można zetknąć się nie tylko z bardzo ciekawą literaturą: od klasyków przez współczesną literaturę po fascynujące opracowania historyczne, ale również i bogatą kulturą tego kraju.

„Warszawskie Targi Książki” – logo (źródło: materiały pasowe organizatora)

„Warszawskie Targi Książki” – logo (źródło: materiały pasowe organizatora)

Wśród ponad 20 wydanych na Targi nowości, będzie można znaleźć ostatnie zapiski niedawno zmarłego Imre Kertésza pt. Ostatnia gospoda (W.A.B.), (pseudo)chasydzkie opowiadania znanego z oskarowego Syna Szawła Gézy Röhriga (Austeria), czy fragmenty dzienników i krótkie nowele jednego z najciekawszych pisarzy węgierskich początku XX wieku Gézy Csátha zebrane w tom pt. Opium (PIW). Obecność na Targach to tylko początek Roku Kultury Węgierskiej, z którego atrakcji będzie można skorzystać do końca 2017 roku.

Na węgierskim stoisku podczas Targów, będzie można kupić jedną z wielu książkowych propozycji. Wśród nich znajdziemy dobrze znanych w Polsce autorów takich jak wspomniany już Imre Kertész, lubiany György Spiró (Salon wiosenny, Czytelnik), ceniony Sándor Márai (30 srebrników, Zeszyty Literackie) czy dopiero odkrywany przez Polaków Géza Csáth (Opium, PIW). Nie zabraknie mocnych powieściowych premier takich jak Nie szkodzi, kiedyś zrozumiem Johanny Bodor (Świat Książki) czy opowieści o dzieciństwie z historią w tle autorstwa Andrei Tompy (Dom kata, Książkowe Klimaty – Węgierskie Klimaty), jak również opowiadań Krisztiny Tóth (Linie kodu kreskowego, Książkowe Klimaty – Węgierskie Klimaty). Wydawnictwo Media Rodzina z okazji Targów przygotowało dwie pozycje dla dzieci: Korona i miecz – legendy i baśnie węgierskie autorstwa Dénesa Lengyela, Bajki węgierskie pod redakcją Márty Gedeon. Nakładem Węgierskich Klimatów ukaże się również Bartók i drewniany książę Margit Garajszki.

Na stoisku węgierskim będzie można nie tylko kupić książki, ale również poznać ich twórców. W planie są liczne spotkania autorskie, dyskusje dotyczące stanu czytelnictwa, speed dating wydawców, panel o i dla tłumaczy, zabawy dla dzieci, warsztaty taneczne prowadzone przez zespół FolkEmbassy czy muzyczne metodą Zoltána Kodálya, pokazy kulinarne oraz wystawy (Apteka Sztuki; Chłopcy z placu Broni; Imre Kinszki- Ottó Kaiser: Budapeszt anno i dziś; Co znaczy – János Háy i Fortepan). Z wybranymi autorami będzie można się spotkać również poza terenem targów w trakcie wieczornych spotkań i wydarzeń towarzyszących. Będą to nie tylko rozmowy o historii, ale również koncerty prezentujące bardzo popularny na Węgrzech slam poetycki – wystąpi zespół Gourmand wraz z tak zwanymi slamerami: Istvánem Pionem, Mártonem Simonem i Kristófem Horváthem aka Színész Bobem.

Tak wyraźna obecność Węgier na 7. Warszawskich Targach Książki związana jest z obchodami 60. rocznicy Węgierskiej Rewolucji 1956 roku oraz rozpoczęciem Roku Kultury Wegierskiej, którego oficjalny początek będziemy świętować 19 maja 2016 w trakcie Gali Inauguracyjnej w Teatrze Polskim w Warszawie. Trwający do końca 2017 roku cykl imprez i wydarzeń obfitował będzie w koncerty, wystawy i inne atrakcje mające za zadanie przybliżyć bogatą kulturę węgierską nie tylko starszym, ale również i najmłodszym Polakom. Celem wielu z tych spotkań będzie także pogłębienie przyjaźni węgiersko-polskiej, tak by znane każdemu przysłowie wypełniło się na nowo treścią.

Warszawskie Tagi Książki 
Od 19 do 22 maja 2016 roku
PGE Narodowy w Warszawie

Dodaj komentarz