• 2016-05-11

Impreza, John Retallack

11 maja Teatr Powszechny w Łodzi zaprasza na 49. premierę „Teatru dla niewidomych i słabowidzących”. Na Małej Scenie zaprezentuje Imprezę – spektakl adresowany do młodzieży i dorosłych widzów.

Teatr dla niewidomych i słabosłyszących (źródło: materiały prasowe organizatora)

Teatr dla niewidomych i słabosłyszących (źródło: materiały prasowe organizatora)

John Retallack, brytyjski dramatopisarz i reżyser, znany jest przede wszystkim z podejmowania tematów, które często uchodzą za tabu, a przynajmniej takich, które teatr adresowany do młodych ludzi woli przemilczeć. Jest autorem kilkunastu utwór dramaturgicznych dla młodzieży oraz adaptacji uznanej literatury młodzieżowej. Jego inscenizacja głośnej powieści Melvina Burgessa Ćpun zdobyła prestiżową brytyjską nagrodę teatralną TMA Awards dla najlepszego spektaklu dla młodzieży.

Retallack porusza w swych spektaklach tematy ważne dla młodych ludzi, o których nie zawsze potrafią oni rozmawiać, czerpiąc odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości z niepewnych źródeł. W Imprezie porusza temat seksu. Czy to rzeczywiście temat tabu? Czy możliwe jest rozmawianie o nim bez skrępowania, by nie popaść w wulgarność lub hipokryzję? Czy dziś łatwiej nam o tym rozmawiać niż pokoleniu naszych dziadków lub pradziadków? I wreszcie czy rzeczywiście dzisiejsza młodzież podchodzi do seksu bardziej otwarcie i beztrosko, traktując go jedynie w kategoriach zabawy?

Retallack nie stawia się w pozycji pedagoga, mówiąc o seksie, towarzyszących mu doznaniach i zagrożeniach, o tym jak ważny jest w życiu każdego człowieka. Nie stara się pouczać. Pyta o to, jak zrozumieć swoją seksualność i doświadczać jej mieszkając pod jednym dachem z rodzicami, ale również jak nie utracić bliskości w natłoku codziennej rutyny. To opowieść o rodzinie, która zagubiła się i utraciła zdolność rozmawiania ze sobą. Żyją obok siebie, wydają się otwartą, postępową rodziną, a mimo to nie potrafią znaleźć do siebie drogi, by szczerze ze sobą porozmawiać o tym, co najważniejsze. W tej inscenizacji ważnym elementem jest ruch i muzyka, które wprowadzą tekst Retallacka w nieco odrealniony, oniryczny świat swoistego transu, w którym toczyć się będzie opowieść.

Spektakl Impreza w ramach projektu „Teatr dla niewidomych i słabowidzących”
11 maja 2016 roku o godz. 14.00, Mała Scena
Autor: John Retallack
Przekład: Elżbieta Woźniak
Reżyseria: Ewa Pilawska
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Muzyka: Bartosz Adamiak
Ruch sceniczny: Jarosław Staniek
Obsada: Katarzyna Grabowska, Marta Jarczewska,Damian Kulec, Arkadiusz Wójcik, Didaskaliusz: Andrzej Jakubas
Teatr Powszechny w Łodzi

Dodaj komentarz