Słynne panie na Wilanowie

14 maja Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie zaprasza na Noc Muzeów. W tym roku tematem przewodnim będą słynne panie na Wilanowie.

Noc Muzeów, Muzeum Pałacu Króla Jana III (źródło: materiały prasowe organizatora)

Noc Muzeów, Muzeum Pałacu Króla Jana III (źródło: materiały prasowe organizatora)

Niezależne, mądre, silne, piękne duchem – oto najkrótsza charakterystyka kobiet, których losy splotły się nierozerwalnie z pałacem wilanowskim. Nie było wśród nich niewiast przeciętnych i nijakich, choć ich niezwykłość manifestowała się różnymi cechami. Podczas tegorocznej Nocy Muzeów organizatorzy zachęcają zatem do poznania postaci królowej Marii Kazimiery, Elżbiety Sieniawskiej, Izabeli Lubomirskiej czy Aleksandry Potockiej.

W programie m.in.:

  • zwiedzanie pałacu;
  • opowieści o kolekcji wilanowskiej; Muzealne konserwatorki przybliżą gościom obiekty z kolekcji związane z paniami na Wilanowie i opowiedzą o tajnikach pracy związanej z ochroną dzieł sztuki;
  • opowieści o królewnach i księżniczkach; Salon Izabeli Lubomirskiej, pracownicy muzeum będą czytać najpiękniejsze bajki i baśnie o królewnach i księżniczkach;
  • Gospodynie w Wilanowie – o kuchni w czasach Marii Kazimiery, Elżbiety Sieniawskiej, Aleksandry i Augustowej Potockich (pokazy rekonstrukcji kulinarnej). Uczestnicy pokazu dowiedzą się, jakie zmiany nastąpiły w sztuce kulinarnej i zwyczajach z nią zawiązanych w wiekach XVII, XVIII i XIX.

Noc Muzeów: Słynne panie na Wilanowie
14 maja 2016 roku od godz. 19.00
Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie

Dodaj komentarz