• 2016-05-11

Porozmawiajmy o Rozmowie

17 maja w Kinie Kosmos – Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach odbędzie się pokaz Rozmowy w reżyserii Francisa Forda Coppoli. Klub Filmowy Ambasada zaprasza również na prelekcję i dyskusję o filmie.

„Rozmowa”, Francis Ford Coppola, plakat (źródło: materiały prasowe)

„Rozmowa”, Francis Ford Coppola, plakat (źródło: materiały prasowe)

Prelekcję i dyskusję po seansie poprowadzi tym razem Piotr Kałużny – animator kultury filmowej w Polsce, aktywny festiwalowicz, kinomaniak i wielbiciel tegoż filmu.

Ojciec chrzestny czy Czas apokalipsy to tytuły, które od dawna uważa się za arcydzieła. Po latach niestety mało się mówi o Rozmowie. Sam reżyser uznaje ten film za swój ulubiony ze wszystkich, jakie nakręcił.

Po przeszło czterdziestu latach Rozmowa staje się dużo bardziej aktualna niż w czasie premiery. Podczas spotkania uczestnicy wspólnie zastanowią się, jak Harry Caul i jego profil psychologiczny odzwierciedla współczesne społeczeństwo globalnej wioski, nastawione na międzyludzkie interakcje za pomocą telefonów i komputerów. Dlaczego ludzi tak ciągnie do podglądania innych, przy jednoczesnej chęci zachowania anonimowości? Co oznacza przeciwdeszczowy płaszcz bohatera? Jakie drastyczne skutki niesie za sobą nadinterpretacja prostych słów?

Istna maestria w budowaniu suspensu przywołuje na myśl najlepsze filmy Hitchcocka, ale Rozmowa to dużo więcej niż gatunkowy kryminał czy sensacja. To idealnie skrojony film gatunkowy, jednocześnie czerpiący garściami ze spuścizny kontestacyjnego kina europejskiego.

Rozmowa – pokaz filmu
Reżyseria: Francis Ford Coppola
17 maja 2016 roku, godz. 18.30
Organizator: Klub Filmowy Ambasada
Kino Kosmos – Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach

Dodaj komentarz