Beksiński. Drugie Muzeum

Trzydzieści obrazów oraz trzydzieści rysunków przewieziono z Paryża do częstochowskiej Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie. To depozyt, który będzie tworzyć nową odsłonę częstochowskiego Muzeum Beksińskiego. Wernisaż już 25 maja.

Zdzisław Beksiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Zdzisław Beksiński (źródło: materiały prasowe organizatora)

Przez dziesięć lat Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie prezentowała stałą wystawę pięćdziesięciu obrazów i kilkunastu rysunków Zdzisława Beksińskiego z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich pod nazwą Muzeum Zdzisława Beksińskiego. Była tym samym drugim, po Muzeum Historycznym w Sanoku, miejscem tak obszernej prezentacji twórczości artysty.Kolekcjonerzy postanowili przekazać dotychczasowy zbiór prac artysty do Nowohuckiego Centrum Kultury. Z kolei w Miejskiej Galerii Sztuki otwarte zostanie Drugie Muzeum Beksińskiego.

Odrębną, choć w pewnym sensie dodatkową częścią wystawy będzie kilkanaście obrazów Svetlina Russeva oraz Michela Henricot’a – artystów, których estetyka i wyobraźnia wydaje się bliska twórczości Beksińskiego. Cała wystawa prezentowana będzie w odnowionym i specjalnie zaaranżowanej przestrzeni.

Beksiński. Drugie Muzeum
Prace z kolekcji Anny i Piotra Dmochowskich
Wernisaż: 25 maja 2016 roku, godzina 18.00
Od 27 maja do 30 czerwca 2016 roku
Następnie wystawa czynna od 1 września 2016 roku
Miejska Galeria Sztuki w Częstochowie

Dodaj komentarz