XVIII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego

21 maja rozpoczną się XVIII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego. W tym roku wydarzenie odbędzie się pod hasłem Wszystko płynie.

XVIII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

XVIII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Podczas tegorocznych Małopolskich Dni Dziedzictwa kulturowego będzie można zanurzyć się w fascynującą wodną Małopolskę. W tym roku organizatorzy proponują odwiedzenie miejsc, w których działały młyny wodne, wytropienie plaży o nazwie Krokodyl, zdradzenie tajemnic niezwykłej szwajcarskiej guwernantki Liny Bögli, otworzenie podwojów zamku, w którym jeszcze nie tak dawno pływały prawdziwie królewskie ryby. A to tylko kropla w morzu atrakcji, których będzie można doświadczyć.

Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego to jedno z największych cyklicznych wydarzeń promujących bogactwo kulturowe Małopolski. W czasie dwóch majowych weekendów udostępnionych zostanie do nieodpłatnego zwiedzania kilkanaście wyselekcjonowanych obiektów, w tym miejsca nieznane lub na co dzień niedostępne, o których opowiedzą pasjonaci i eksperci.

Organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w autorskich oprowadzaniach, warsztatach, pokazach i grach terenowych, dzięki którym będzie można zanurzyć się po uszy w historii prezentowanych miejsc i związanych z nimi osób. Zwiedzanie uatrakcyjnią miniwystawy, spotkania, koncerty, spacery i wycieczki tematyczne. W przestrzeni bulwarów wiślanych zaprezentowane zostaną trzy spektakularne drewniane instalacje, które przygotował specjalnie na XVIII MDDK artysta Waldemar Rudyk. Nie zabraknie także atrakcji dla najmłodszych oraz okazji do spróbowania lokalnych przysmaków.

Tegoroczne zabytki z szumem wody w tle:

21–22 maja:

  • Centrum Szkła i Ceramiki w Krakowie
  • Kompleks wodociągów na Bielanach w Krakowie
  • Kaplica „Na Wodzie” oraz osada młynarska Boroniówka w Ojcowskim Parku Narodowym
  • Kościół i klasztor oo. Karmelitów Bosych w Czernej
  • Zamek w Zatorze

28–29 maja:

  • Kościół sióstr Norbertanek, kościół pw. Najświętszego Salwatora wraz z kaplicą pw. św. Małgorzaty w Krakowie
  • Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie
  • Założenie dworskie w Zbyszycach
  • Kościół pw. Narodzenia NMP w Krużlowej Wyżnej
  • Dwór w Kwiatonowicach

Uczestnicy otrzymają bezpłatną publikację zatytułowaną Wszystko płynie autorstwa Katarzyny Kobylarczyk, dziennikarki i reportażystki. Dla najmłodszych przygotowano natomiast „wodne” prezenty.

Wydarzenie powstało z inicjatywy Zarządu Województwa Małopolskiego, a realizowane jest przez Małopolski Instytut Kultury w Krakowie.

Wstęp jest bezpłatny. Udział w niektórych wydarzeniach będzie wymagał rezerwacji miejsc. Więcej informacji na stronie internetowej Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego.

XVIII Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego
Od 21 do 29 maja 2016 roku
Małopolska

Dodaj komentarz