Płonąc w wodzie, tonąc w ogniu

Wystawa Płonąc w wodzie, tonąc w ogniu, przygotowana przez Zonę Sztuki Aktualnej, prezentuje wybrane prace pochodzące z kolekcji Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie. Jej wernisaż odbędzie się 17 maja.

„Płonąc w wodzie, tonąc w ogniu” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Płonąc w wodzie, tonąc w ogniu” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Założeniem wystawy, podobnie jak samej kolekcji, jest prezentacja realizacji będących świadectwami naszych czasów, oddających aktualnie panującą atmosferę i nastroje społeczne. Pomimo, że część z prac znajdujących się na wystawie powstała nawet przed kilkoma dekadami, dziś nabierają one nowych znaczeń, czasami stanowiąc rodzaj komentarza do aktualnych procesów społeczno-polityczno-ekonomicznych w Polsce i na świecie. Zmian, które wywołują niepokój – pierwotne uczucie które, gdzieś z tyłu głowy odczuwa coraz częściej każdy z nas.

Stowarzyszenie Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie powstało w 2004 roku. Powodem jego powołania był Narodowy Program Kultury „Znaki Czasu“ uruchomiony w 2004 roku przez ówczesnego ministra kultury Waldemara Dąbrowskiego. Jednym z głównych założeń programu było upowszechnianie sztuki współczesnej w danych regionach, zakup prac i tworzenie lokalnych, publicznych kolekcji sztuki współczesnej. Priorytetem zatem były zakupy prac odzwierciedlających charakter sztuki danego regionu. Zbiory Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie skupiają się na problematyzowaniu kluczowych postaw widocznych na polskiej scenie artystycznej po 1989 roku.

Artyści: Bownik, Olaf Brzeski, Andrzej Ciesielski, Hubert Czerepok, Łukasz Jastrubczak, Paweł Kula, Zofia Kulik, Andrzej Lachowicz, Wojciech Łazarczyk, Karolina Mełnicka, Johan Muyle, Anna Orlikowska, Artur Rozen, Paulina Sadowska, Jadwiga Sawicka, Wojciech Wilczyk,
Piotr Wyrzykowski.

Płonąc w wodzie, tonąc w ogniu. Wystawa prac z Kolekcji Zachęty Sztuki Współczesnej w Szczecinie
Od 18 maja do 17 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 17 maja 2016 roku, godzina 19.00
Kuratorka: Aurelia Nowak
Zona Sztuki Aktualnej
Akademia Sztuki w Szczecinie

Dodaj komentarz