• 2016-05-10

Sansara, czyli kołowrót życia i śmierci

13 maja Galeria Nowa Łódzkiego Domu Kultury zaprasza na wernisaż wystawy Wojtka Moskwy pt. Sansara. Nepal. Fotograf po wyprawie do Nepalu w 2012 roku zaczął zgłębiać zjawisko kremacji obecne w obu największych religiach tamtego regionu i doszedł do pojęcia sansary, a tym samym – znalazł sedno swych wędrówek.

Wojtek Moskwa, „Sansara” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wojtek Moskwa, „Sansara” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Wyposażony w średnioformatowy, analogowy aparat Wojtek Moskwa przemierzył już tysiące kilometrów. Nie potrafił jednak nazwać tematu swoich fotografii, a decyzję, kiedy nacisnąć spust, podejmował intuicyjnie. Zdjęciom towarzyszą osobiste teksty, które autor pisał ponad rok po wyprawie. Zawarł w nich historie towarzyszące ich powstawaniu oraz myśli i autobiograficzne wspomnienia pojawiające się podczas przygotowywania zdjęć do wystawy.

Prace Wojtka Moskwy są dla mnie bardzo ciekawym zjawiskiem udowodnienia ciągłej i nieprzerwanej wartości klasycznej fotografii czarno-białej. Atrakcyjny i egzotyczny temat jak Nepal, widzialny na tysiącach „turystycznych” kolorowych zdjęć, na jego fotografiach nabiera szczególnej szlachetności. Zdjęcia są przemyślane, świetnie skomponowane, różnorodne i stanowią zwartą całość. Zachęcają do podróży, nie tylko do tego kraju, ale w szerszym symbolicznym znaczeniu, bowiem zawierają w sobie element pewnego niedopowiedzenia i tajemnicy. Zmienność planów, perspektywy ujęć, gradacja szarości, wszystko to składa się na pogłębione odczuwanie tych niezwykłych krajobrazów i sytuacji. Warto przy takiej fotografii zatrzymać się i zadumać nad siłą fotograficznego zapisu wykonanego z pasją i pełnym, świadomym zaangażowaniem autora – pisze Marek Grygiel.

Wojtek Moskwa – urodził się w 1976 roku w Ełku. Obecnie mieszka w Warszawie. Od 2005 roku wędruje ze średnioformatowym analogowym aparatem. Zdobył między innymi drugą nagrodę w konkursie Pilzener Urquell International Photography Awards w 2008 roku, organizowanym w USA. Był jednym z finalistów międzynarodowego konkursu Grand Prix Fotofestiwal, a jego prace prezentowano podczas festiwalu w Łodzi w 2015 roku.

Wojtek Moskwa, Sansara. Nepal
Od 13 maja do 4 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 13 maja 2016 roku, godzina 18.00
Łódzki Dom Kultury
Galeria Nowa
Łódź

Dodaj komentarz