Jews / Żydzi

13 marca w Galerii Fibak w Warszawie odbędzie się wystawa grupy The Krasnals pt. Jews / Żydzi. Znajdzie się na niej seria kilkudziesięciu portretów znanych postaci historycznych i fikcyjnych pochodzenia żydowskiego.

The Krasnals, „The Social Network. Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg)” (źródło: materiały prasowe organizatora)

The Krasnals, „The Social Network. Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg)” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Każda scena na portrecie zaczerpnięta została z filmów kina europejskiego i amerykańskiego – są to zatem portrety aktorów wcielających się w role Żydów. Cykl ten jest swego rodzaju odpowiedzią na pracę Piotra Uklańskiego Naziści, który w 2000 roku pokazał 164 fotografie aktorów grających właśnie nazistów.

Bohaterami obrazów The Krasnal będą postaci z takich filmów jak m.in. Pianista, Ida, Wilk z Wall Street, Bękarty wojny czy The Social Network. Będzie można zobaczyć całe spektrum charakterów, postaw i ról, jakie osoby żydowskiego pochodzenia odgrywały i odgrywają w historii i społeczeństwie. Od ofiar zbrodni, przez wybitnych artystów po ludzi sukcesu.

Zapośredniczone ujęcie prowokuje pewne zamieszanie. Okazuje się, jak łatwo scalamy aktora z postacią, którą gra. Nawet jeśli znamy oblicze pierwowzoru i tak iluzja zbudowana przez kreacje aktorską, ekran kinowy i całą otoczkę marketingowa towarzyszącą filmowi wygrywa w naszych głowach z prawdą. Nieustanna gra pozorów, lawirowanie między fikcją a rzeczywistością jest przecież tym, co stanowi o silę pop-kultury i przyciąga jej zarówno świadomych, jak i nieświadomych odbiorców. Celem pokazu The Krasnals jest wywołanie właśnie tego zamieszania i lekkiej konsternacji u widza, który będzie musiał odpowiedzieć na pytanie, kto w rzeczywistości jest kim.

The Krasnals – polska grupa artystyczna powstała w kwietniu 2008 roku. Jej członkowie pozostają anonimowi. Ich działania, oparte na prowokacji, są reakcją na aktualną sytuację społeczno-polityczno oraz stanowią krytyczny komentarz do realiów panujących w świecie sztuki. Często parafrazują prace sławnych artystów np. Wilhelma Sasnala, Piotra Uklańskiego czy Mirosława Bałki.

The Krasnals, Jews / Żydzi
Od 13 maja do 4 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 13 maja 2016 roku, godzina 18.00
Galeria Fibak
Warszawa

Dodaj komentarz