Jews / Żydzi

13 marca w Galerii Fibak w Warszawie odbędzie się wystawa grupy The Krasnals pt. Jews / Żydzi. Znajdzie się na niej seria kilkudziesięciu portretów znanych postaci historycznych i fikcyjnych pochodzenia żydowskiego.

The Krasnals, „The Social Network. Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg)” (źródło: materiały prasowe organizatora)

The Krasnals, „The Social Network. Mark Zuckerberg (Jesse Eisenberg)” (źródło: materiały prasowe organizatora)

Każda scena na portrecie zaczerpnięta została z filmów kina europejskiego i amerykańskiego – są to zatem portrety aktorów wcielających się w role Żydów. Cykl ten jest swego rodzaju odpowiedzią na pracę Piotra Uklańskiego Naziści, który w 2000 roku pokazał 164 fotografie aktorów grających właśnie nazistów.

Bohaterami obrazów The Krasnal będą postaci z takich filmów jak m.in. Pianista, Ida, Wilk z Wall Street, Bękarty wojny czy The Social Network. Będzie można zobaczyć całe spektrum charakterów, postaw i ról, jakie osoby żydowskiego pochodzenia odgrywały i odgrywają w historii i społeczeństwie. Od ofiar zbrodni, przez wybitnych artystów po ludzi sukcesu.

Zapośredniczone ujęcie prowokuje pewne zamieszanie. Okazuje się, jak łatwo scalamy aktora z postacią, którą gra. Nawet jeśli znamy oblicze pierwowzoru i tak iluzja zbudowana przez kreacje aktorską, ekran kinowy i całą otoczkę marketingowa towarzyszącą filmowi wygrywa w naszych głowach z prawdą. Nieustanna gra pozorów, lawirowanie między fikcją a rzeczywistością jest przecież tym, co stanowi o silę pop-kultury i przyciąga jej zarówno świadomych, jak i nieświadomych odbiorców. Celem pokazu The Krasnals jest wywołanie właśnie tego zamieszania i lekkiej konsternacji u widza, który będzie musiał odpowiedzieć na pytanie, kto w rzeczywistości jest kim.

The Krasnals – polska grupa artystyczna powstała w kwietniu 2008 roku. Jej członkowie pozostają anonimowi. Ich działania, oparte na prowokacji, są reakcją na aktualną sytuację społeczno-polityczno oraz stanowią krytyczny komentarz do realiów panujących w świecie sztuki. Często parafrazują prace sławnych artystów np. Wilhelma Sasnala, Piotra Uklańskiego czy Mirosława Bałki.

The Krasnals, Jews / Żydzi
Od 13 maja do 4 czerwca 2016 roku
Wernisaż: 13 maja 2016 roku, godzina 18.00
Galeria Fibak
Warszawa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR