• 2016-05-10

Maskarada – VII edycja

11 maja rozpoczyna się  VII edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada. Wydarzenie to organizowane jest przez Teatr Maska w Rzeszowie.

„Czasoodkrywanie”, reż. Ewa Mrówczyńska, fot. T. Późniak  (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Czasoodkrywanie”, reż. Ewa Mrówczyńska, fot. T. Późniak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Maskarada to festiwal prezentujący przedstawienia teatru ożywionej formy przygotowane w ostatnich sezonach w polskich i zagranicznych teatrach. Dostarcza rozrywki na najwyższym poziomie widzom w każdym wieku. Festiwal wzbogacają liczne imprezy towarzyszące, takie jak panele dyskusyjne, wystawy, koncerty w klubie festiwalowym, konkursy i gry miejskie. Celem Maskarady jest ukazanie tego, jak różne „maski” przywdziewa współczesny teatr formy.

Podczas festiwalu rzeszowska publiczność ma okazję zobaczyć spektakle dla dzieci i spektakle dla dorosłych, widowiska plenerowe i przedstawienia kameralne, spektakle oparte na ruchu i takie, w których najważniejszy jest tekst. Wspólnym mianownikiem wszystkich tych prezentacji jest ożywiona forma stanowiąca jeden z głównych środków wyrazu.

Pierwsza edycja Maskarady odbyła się w maju 2010 roku dzięki dofinansowaniu pozyskanemu z programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Wydarzenia artystyczne priorytet Teatr i Taniec. Jej pomysłodawcą był ówczesny dyrektor artystyczny Maski, Jacek Malinowski. Bilans dotychczasowych sześciu edycji to 43 dni wypełnione wydarzeniami teatralnymi, podczas których pokazano 95 spektakli.

W festiwalu do 2015 roku wzięło udział 50 grup teatralnych, wśród których były między innymi Figurentheatre Wilde und Vogel, Divadlo Lišen,  Teatr Baj Pomorski, Teatr Pinokio, Teatr Wierszalin, Teatr Ósmego Dnia, Teatr Biuro Podróży, Wrocławski Teatr Lalek, Teatr Animacji, Teatr Baj i wiele, wiele innych wspaniałych teatrów. W 2016 roku Maskarada odbywa się już po raz siódmy.

„Dobrze, że jesteś”, Teatr Lalki i Aktora, fot. W. Łomża (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Dobrze, że jesteś”, Teatr Lalki i Aktora, fot. W. Łomża (źródło: materiały prasowe organizatora)

W programie m.in.:

  • Czasoodkrywanie – debiut Maski w teatrze inicjacyjnym i debiut reżyserski Ewy Mrówczyńskiej. Opowieść o czasie i jego tajemnicach to propozycja, która skłania do kreatywnego spędzania czasu z własnym dzieckiem
  • Akademia Pana Kleksa – premiera spektaklu  w reż. Jerzego Jana Połońskiego, dyrektora artystycznego Maski. Większość dorosłych pamięta i z sentymentem wspomina film z lat 80-tych, przenoszący małych widzów w niezwykły, kolorowy świat baśni. Piosenki z filmowej wersji stały się hitami, które potrafi zaśpiewać większość z nas.
  • Wśród propozycji dla widzów dorosłych znalazły się Dziady po Białoszewskim w reż. Anny Retoruk z Teatru „Kubuś” z Kielc.
  • Wśród propozycji dla dzieci znajdziemy Księgę dżungli w reż. Ewy Piotrowskiej. Spektakl w wykonaniu Teatru Lalek Banialuka.W gąszcz dżungli wciągnie widzów interesująca scenografia i odwołująca się do etnicznych rytmów muzyka.
  • Na współczesnym tekście opiera się także Dobrze, że jesteś Teatru Lalki i Aktora z Wałbrzycha. Spektakl w reżyserii Joanny Gerigk.

VII edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Ożywionej Formy Maskarada
Od 11 do 14 maja 2016 roku
Teatr Maska w Rzeszowie

 

Dodaj komentarz