• 2016-05-10

Nowa fala seriali – Festiwal kultury audiowizualnej

To pierwsze w Polsce wydarzenie, które wszechstronnie zaprezentuje jeden z najbardziej ekscytujących fenomenów w globalnej kulturze audiowizualnej ostatniej dekady – nową falę seriali autorskich. Tegoroczna NInA Wersja Beta, która rozpocznie się 19 maja, będzie miejscem spotkania serialowych fanów, krytyków i twórców.

„NInA Wersja Beta. Nowa fala seriali – Festiwal kultury audiowizualnej NInA” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„NInA Wersja Beta. Nowa fala seriali – Festiwal kultury audiowizualnej NInA” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal otworzy przedpremierowy pokaz pilotowego odcinka, i spotkanie z twórcami, długo oczekiwanego serialu Artyści (reż. Monika Strzępka, scen. Paweł Demirski) na kilka miesięcy przed jego telewizyjną premierą. Ponadto, w programie festiwalu znajdą się m.in. pokazy najciekawszych zagranicznych i rodzimych produkcji ostatnich lat m.in Girls, Top of the Lake, Most nad Sundem, Treme, Głęboka woda; sentymentalna podróż do dawnych polskich tytułów; dyskusje z udziałem zaproszonych gości poświęcone serialowej publiczności i kulisom produkcji; specjalna sekcja dla dzieci; warsztaty dla scenarzystów, a także koncert i muzyczna parada w nowoorleańskim stylu!

Festiwal NInA Wersja Beta to kilkudniowe święto nowej kultury audiowizualnej, organizowane przez Narodowy Instytut Audiowizualny co roku. Każda z edycji poświęcona jest innemu, nie do końca zdiagnozowanemu (stąd wersja beta) zjawisku na przecięciu mediów cyfrowych, życia codziennego i sztuki. Festiwal jest przestrzenią do debaty i dyskusji – pod kątem artystycznym i społecznym – nad zmianami w kulturze, jakie wywołało pojawienie się i rozwój mediów cyfrowych oraz nowych technologii. Wydarzenie jest kontynuacją, choć w rozszerzonej, pojemniejszej formule festiwalu Kultura 2.0, organizowanego przez Instytut w ubiegłych latach.

Idea

W XXI wieku seriale przestały być synonimem obciachu i kojarzyć się z ruchomym tłem dla prania i prasowania. Stały się pełnoprawną formą wypowiedzi artystycznej, jednocześnie wciąż oferując widzom to, co zawsze je wyróżniało – narkotyczną przyjemność śledzenia historii. Ich twórcy potrafią z sukcesem pogodzić wymogi kina gatunkowego z wizją artystyczną (Top of the Lake, Olive Kitteridge), krytyką polityczną (The Wire, Mr. Robot) czy dekonstrukcją norm kulturowych (Transparent, Girls, Broad City).

Jednak seriale to nie tylko dobrze opowiedziane historie i ciekawa ilustracja przemian obyczajowych – ich oglądanie w sieci samo w sobie staje się fascynującym zjawiskiem społecznym. Wokół serialowych haseł kluczy jak #bingewatching tworzy się praktyka jednocześnie masowa, jak i intymna, dziejąca się w domowym zaciszu, z dala od oficjalnego obiegu instytucji kultury czy oka krytyków.

NInA Wersja Beta. Nowa fala seriali – Festiwal kultury audiowizualnej NInA
Od 19 do 22 maja 2016 roku
Narodowy Instytut Audiowizualny
Warszawa

Dodaj komentarz

Sonda

Kolekcjonuję:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

Konkursy

Cytaty


Magazyn

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR