• 2016-05-10

Nowa fala seriali – Festiwal kultury audiowizualnej

To pierwsze w Polsce wydarzenie, które wszechstronnie zaprezentuje jeden z najbardziej ekscytujących fenomenów w globalnej kulturze audiowizualnej ostatniej dekady – nową falę seriali autorskich. Tegoroczna NInA Wersja Beta, która rozpocznie się 19 maja, będzie miejscem spotkania serialowych fanów, krytyków i twórców.

„NInA Wersja Beta. Nowa fala seriali – Festiwal kultury audiowizualnej NInA” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„NInA Wersja Beta. Nowa fala seriali – Festiwal kultury audiowizualnej NInA” – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

Festiwal otworzy przedpremierowy pokaz pilotowego odcinka, i spotkanie z twórcami, długo oczekiwanego serialu Artyści (reż. Monika Strzępka, scen. Paweł Demirski) na kilka miesięcy przed jego telewizyjną premierą. Ponadto, w programie festiwalu znajdą się m.in. pokazy najciekawszych zagranicznych i rodzimych produkcji ostatnich lat m.in Girls, Top of the Lake, Most nad Sundem, Treme, Głęboka woda; sentymentalna podróż do dawnych polskich tytułów; dyskusje z udziałem zaproszonych gości poświęcone serialowej publiczności i kulisom produkcji; specjalna sekcja dla dzieci; warsztaty dla scenarzystów, a także koncert i muzyczna parada w nowoorleańskim stylu!

Festiwal NInA Wersja Beta to kilkudniowe święto nowej kultury audiowizualnej, organizowane przez Narodowy Instytut Audiowizualny co roku. Każda z edycji poświęcona jest innemu, nie do końca zdiagnozowanemu (stąd wersja beta) zjawisku na przecięciu mediów cyfrowych, życia codziennego i sztuki. Festiwal jest przestrzenią do debaty i dyskusji – pod kątem artystycznym i społecznym – nad zmianami w kulturze, jakie wywołało pojawienie się i rozwój mediów cyfrowych oraz nowych technologii. Wydarzenie jest kontynuacją, choć w rozszerzonej, pojemniejszej formule festiwalu Kultura 2.0, organizowanego przez Instytut w ubiegłych latach.

Idea

W XXI wieku seriale przestały być synonimem obciachu i kojarzyć się z ruchomym tłem dla prania i prasowania. Stały się pełnoprawną formą wypowiedzi artystycznej, jednocześnie wciąż oferując widzom to, co zawsze je wyróżniało – narkotyczną przyjemność śledzenia historii. Ich twórcy potrafią z sukcesem pogodzić wymogi kina gatunkowego z wizją artystyczną (Top of the Lake, Olive Kitteridge), krytyką polityczną (The Wire, Mr. Robot) czy dekonstrukcją norm kulturowych (Transparent, Girls, Broad City).

Jednak seriale to nie tylko dobrze opowiedziane historie i ciekawa ilustracja przemian obyczajowych – ich oglądanie w sieci samo w sobie staje się fascynującym zjawiskiem społecznym. Wokół serialowych haseł kluczy jak #bingewatching tworzy się praktyka jednocześnie masowa, jak i intymna, dziejąca się w domowym zaciszu, z dala od oficjalnego obiegu instytucji kultury czy oka krytyków.

NInA Wersja Beta. Nowa fala seriali – Festiwal kultury audiowizualnej NInA
Od 19 do 22 maja 2016 roku
Narodowy Instytut Audiowizualny
Warszawa

Dodaj komentarz

Konkursy

Cytaty


Magazyn

Sonda

Działalność której instytucji zajmującej się promowaniem designu cenisz najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

Zobacz archiwum

U have turned off the Artwork.

On the other hand U have become integrated with an interactive art experience.

Yes, U can go back but U can't change the fact that U've been integrated...

In case U want 2 turn the Artwork back on just click one of the other buttons.

CODEMANIPULATOR