Na pograniczu światów

14 maja w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu odbędzie się wernisaż wystawy Na pograniczu światów. Wydarzenie wpisuje się w obchody tegorocznej Nocy Muzeów.

Ludwik Holesz, „Era karbońska”, 1974 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Ludwik Holesz, „Era karbońska”, 1974 (źródło: materiały prasowe organizatora)

Głównym motywem przedstawianym w sztuce nieprofesjonalnej jest realny obraz tego, co nas otacza. Głównym, ale nie jedynym. Wystawa Na pograniczu światów ukazuje nietypowe dla malarzy-amatorów obrazy abstrakcyjne – baśniowe scenerie, senne i kosmogoniczne wizje, ilustracje ludowych podań.

Praca na dużych głębokościach, stale grożące górnikom niebezpieczeństwo, jak również tradycja oraz wartości przekazywane z pokolenia na pokolenie wyzwoliły u śląskich artystów metafizyczną refleksję. Przedstawiali m.in. pogranicze Ziemi i Kosmosu, świata realnego i zmyślonego. Temat pogranicza przewija się tu także w trudności zdefiniowania zjawiska sztuki innej. Obok prac naiwnych, nieporadnych warsztatowo, ale posiadających świeże i indywidualne spojrzenie, pojawiają się obrazy przemyślane pod względem tematyki oraz techniki, nie odbiegające od prac artystów profesjonalnych.

Wystawa dowodzi, że sztuka nieprofesjonalna jest niezwykle różnorodna i oryginalna. Nie może być zatem traktowana stereotypowo. Charakteryzuje się bogactwem stylów, zmiennością wypowiedzi, a dla wielu autorów stanowi formę stymulatora.

Ekspozycja przygotowana w całości ze zbiorów Działu Etnografii Muzeum Górnośląskiego towarzyszy międzynarodowemu IX Art Naif Festiwal. Składają się na nią obrazy, grafiki i rzeźby w węglu oraz drewnie, prace „ikon” sztuki nieprofesjonalnej – m.in. Pawła Wróbla, Ludwika Holesza, Jana Nowaka, Władysława Lucińskiego czy Jerzego Sekuły.

Na pograniczu światów
Od 14 maja do 21 sierpnia 2016 roku
Wernisaż: 14 maja 2016 roku, godzina 21.00 (w trakcie Nocy Muzeów)
Kuratorka: Urszula Batko
Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Dodaj komentarz