Laureaci nagrody Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne

Spośród dwunastu nominowanych jury wyłoniło czterech zwycięzców. W kategorii słowo została nim Dorota Lesiak. W kategorii dźwięk wygrał Emapea. Laureatem w kategorii obraz została Karolina Józwik. W kategorii animator uhonorowano Arkadiusza Kaźmieraka.

Dorota Lesiak, „Żurawie – Lubelskie”, fot. Paweł Waga (źródło: materiały prasowe organizatora)

Dorota Lesiak, „Żurawie – Lubelskie”, fot. Paweł Waga (źródło: materiały prasowe organizatora)

Nagroda ma na celu ożywienie młodego środowiska kulturalnego. W tym roku wręczono ją po raz dziewiąty. W jury zasiedli m.in. Piotr Celiński, Witold Dąbrowski, Janusz Opryński, Anna Nawrot i Marcin Pospiszyl. Organizatorem nagrody jest Fundacja Kultury Audiowizualnej Beetle i Radio Lublin.

Dorota Lesiak  jest animatorką, recytatorką, instruktorką żywego słowa, koordynatorką pracy programowej Dzielnicowego Domu Kultury „Czuby Południowe”. Laureatką wielu konkursów recytatorskich. Dwukrotną laureatką Stypendium Prezydenta Miasta Lublina za osiągnięcia artystyczne w 2014 i 2015 roku oraz Nagrody Lokomotywy za twórczy i wybitny wkład w rozwój ruchu recytatorskiego. W 2015 koordynowała wydarzenia w ramach obszaru „Słowo” podczas Nocy Kultury. Obecnie w DDK „Czuby Południowe” zajmuje się Cyklem „Jaka kultura?” i prowadzi Warsztaty Słowa.

Karolina Józwik  jest absolwentką grafiki na Wydziale Artystycznym UMCS. Projektuje pod szyldem Senstudio. Stworzyła markę Kumakumie (nadruki z motywami rowerów). Łączy pracę z pasjami: często nawiązuje do motywów ludowych – projektuje okładki płyt dla Orkiestry św. Mikołaja i plakaty na Mikołajki Folkowe (jeden z nich zajął 3 miejsce w Plakatonie w 2010 roku); łączy projektowanie z bieganiem: stworzyła „wygląd” marki CityTrail, odpowiada za oprawę graficzną wydarzeń organizowanych przez Stowarzyszenie Maraton Lubelski. W swojej pracy ceni różnorodność: zajęła 1. miejsce w przeglądzie Filmów Krótkometrażowych i Animowanych na UMK w Toruniu (2014). Fanka Rękopisu Znalezionego w Saragossie.

Karolina Józwik, „Żurawie – Lubelskie”, fot. Robert Furtak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Karolina Józwik, „Żurawie – Lubelskie”, fot. Robert Furtak (źródło: materiały prasowe organizatora)

Emapea jest samoukiem, w pracy twórczej posługujący się samplerem. Beatmaker, producent muzyczny, meloman.

Arkadiusz Kaźmierak jest kulturoznawcą, socjologiem, animatorem kultury, związany zawodowo z Centrum Kultury w Lublinie. Inicjatorem oraz współorganizatorem  koncertów i wydarzeń o tematyce muzycznej, sportowo-artystycznej, oraz interdyscyplinarnych projektów kulturalnych. Pomysłodawcą i koordynatorem projektów Eclectic Garden, CPZ Street Contest i Centralny Plac Zabaw. Autor międzynarodowych projektów sportowo-artystycznych na Noc Kultury (2012-2015) oraz członek Rady Programowej NK (2014/2015). Zajmuje się programowaniem i organizacją Lublin Jazz Festiwalu.

Żurawie – Lubelskie Wyróżnienia Kulturalne 2016
Gala wręczenia Nagród: 6 maja 2016 roku
Nagrodzeni: Dorota Lesiak, Arkadiusz Każmierak, Emapea, Karolina Józwik
Miasto Lublin

Dodaj komentarz