Interdyscyplinarna konferencja ART NEXT TO FASHION

10 maja w toruńskim CSW spotkają się krytycy mody, historycy sztuki i badacze kultury, aby podyskutować o ekscytujących relacjach mody ze sztuką. To jedna z pierwszych w Polsce prób przyjrzenia się modzie w kontekście naukowym przy użyciu metodologii zaczerpniętej z historii sztuki. Wśród panelistów znaleźli się m.in. Piotr Szaradowski, Dominika Łukoszek, Michał Wójciak, Joanna Wysoczyńska i i Bartosz Maria Chmielewski.

Interdyscyplinarna konferencja ART NEXT TO FASHION (źródło: materiały prasowe organizatora)

Interdyscyplinarna konferencja ART NEXT TO FASHION (źródło: materiały prasowe organizatora)

Jesteśmy świadkami kolejnego wielkiego przewrotu w świecie mody. Projektowanie odzieży, od zawsze traktowane jako forma rzemiosła artystycznego, teraz staje w pierwszym szeregu obok malarstwa, rzeźby, architektury, performance. Dopiero współcześnie zauważa się jej ścisły związek ze sztuką. Zjawisko to staje się przedmiotem badań naukowych, opracowań, wystaw i konferencji. Również w Polsce, w ostatnich latach, można zaobserwować wzrost zainteresowania tym obszarem. Współcześnie coraz szersze grono odbiorów postrzega licznych projektantów jako artystów, a ich twórczość jako dzieła sztuki.

Przyczyną zmiany podejścia są – utożsamiane z Generacją Y – nowy styl życia, poznawana świata i komunikowania się. Paradoksalnie, przewrót ten (nacechowany dynamicznie już za sprawą specyfiki samego słowa) zdaje się być cichy, niemal nieobecny. W jaki sposób generacja Y jest związana z tym przewrotem? Co jest przyczyną zauważenia tych zmian i jednoczesnego ich niedostrzegania? Jakich projektantów zaliczamy do grona artystów? Pod jakimi względami moda i sztuka korelują ze sobą? Tematem konferencji jest chęć przeanalizowania współczesnej mody, projektowania odzieży i designu, prześledzenia aktualnych zmian z wykorzystaniem metod historii sztuki.

Gościem specjalnym konferencji będzie Katarzyna Konieczka – jedna z najciekawszych projektantek młodego pokolenia. Jej skomplikowane, mroczne kostiumy nosiły m.in Lady Gaga i Madonna, współpracowała z Nick’iem Knight’em i Davidem Lachapelle, a sesje zdjęciowe z udziałem jej projektów publikowane były m.in. w „I-D”, „Vogue Italia” czy „Vogue Netherlands”.

Interdyscyplinarna konferencja ART NEXT TO FASHION
10 i 11 maja 2016 roku
Organizatorzy: prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, Mateusz Kozieradzki, Szymon Owsiański
Prowadzenie: Szymon Owsiański
Spotkanie z Katarzyną Konieczką: 10 maja 2016 roku, godzina 18.00
Prowadzenie: Mateusz Kozieradzki
Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu

Dodaj komentarz