• 2016-05-10

Księgi Jakubowe

13 maja Teatr Powszechny w Warszawie zaprasza na premierę spektaklu pt. Księgi Jakubowe Olgi Tokarczuk w reżyserii Eweliny Marciniak.

„Księgi Jakubowe”, reż. Ewelina Marciniak – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

„Księgi Jakubowe”, reż. Ewelina Marciniak – plakat (źródło: materiały prasowe organizatora)

W tradycji żydowskiej chrzest członka gminy jest grzechem śmiertelnym. Mimo to w XVIII wieku Jakubowi Lejbowiczowi, zwanemu Frankiem, udało się przekonać do tak haniebnego czynu sześć tysięcy Żydów ze wschodnich kresów I Rzeczypospolitej.

Olga Tokarczuk, opisując w Księgach Jakubowych historię samozwańczego mesjasza, uzupełnia białe plamy historii Polski. Dopuszczając do głosu podolskich Żydów, zarówno tych, którzy zwalczali Franka, jak i tych, którzy w niego uwierzyli, przeciwstawia się popularnej, sienkiewiczowskiej wizji Rzeczypospolitej Obojga Narodów jako Polski niemal wyłącznie szlacheckiej i katolickiej. Z przyjętej przez Tokarczuk perspektywy, dominacja polityczna i religijna Polaków jawi się jako opresyjna i niesprawiedliwa, zaś oparta na równości sekta Jakuba Franka stanowi jedną z niewielu przestrzeni wolności w ówczesnym społeczeństwie.

Ewelina Marciniak w inscenizacji powieści Tokarczuk koncentruje się na uniwersalnych wartościach, które decydować mogły o przystąpieniu do heretyckiej sekty Franka: potrzebie osobistej wolności, równości wobec prawa, poczuciu wspólnoty, a przede wszystkim – potrzebie wiary i doświadczenia religijnego. Bada, w jaki sposób kontakt z boskością przeżywa nie tylko dusza, ale i ciało. Przygląda się mu w sytuacjach codziennych, jak i podczas rytuałów, wokół których koncertowało się życie religijne sekty. Próbuje odpowiedzieć na pytanie, jak bliskie sobie są doświadczenie erotyczne i doświadczenie mistyczne.

Księgi Jakubowe
Premiera: 13 maja 2016 roku
Kolejne pokazy: 14 i 15 maja, 1,2 i 3 czerwca 2016 roku
Olga Tokarczuk
Reżyseria: Ewelina Marciniak
Dramaturgia: Magdalena Kupryjanowicz, Jan Czapliński
Reżyseria lalek: Agata Kucińska
Scenografia, kostiumy i reżyseria światła: Katarzyna Borkowska
Choreografia: Kaya Kołodziejczyk
Muzyka: Barbara Derlak (Chłopcy kontra Basia), Wojtek Urbański (Rysy)
Asystentka reżyserki: Karolina Szczypek
Inspicjent: Kuba Olszak
Obsada: Karolina Adamczyk, Eliza Borowska, Aleksandra Bożek, Magdalena Koleśnik, Agata Woźnicka, Julia Wyszyńska, Dobromir Dymecki, Michał Jarmicki, Mateusz Łasowski, Wojciech Niemczyk, Bartosz Porczyk, Julian Świeżewski
Teatr Powszechny w Warszawie

Dodaj komentarz