Świadomy sen

Świadomy sen to tytuł wystawy, która potrwa do 20 maja w Galerii Białej w Lublinie. Artyści przyglądają się zagadnieniu snu, który rozumiany jest jako kwestia mająca silny wpływ na rzeczywistość.

Katarzyna Mirczak, „Otchłanie”, instalacja multimedialna, muzyka: Rafał Zapała, 2016. Dzięki uprzejmości artystki i Galerii Kasia Michalski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Katarzyna Mirczak, „Otchłanie”, instalacja multimedialna, muzyka: Rafał Zapała, 2016. Dzięki uprzejmości artystki i Galerii Kasia Michalski (źródło: materiały prasowe organizatora)

Tytułowy świadomy sen zarówno odnosi się do praktyki świadomego śnienia (ang. Lucid Dream), związanej z umiejętnością wpływania na swoje sny, jak i zwraca uwagę na sen, który jawi się jako ostatnia dziedzina wolności absolutnej. Sen może być postrzegany jako przemyślany wybór – metafora buntu i odmowy uczestnictwa w pędzie codzienności, celowe odłączenie się, brak sygnału, wygaszenie zmysłów. Stanowi irytująco irracjonalny dowód na upór ludzkiej fizjologii, która nie daje się podporządkować siłom nowoczesności.

Artyści prezentujący swoje prace na wystawie Świadomy sen badają sen jako zjawisko fizjologiczne, które ma silny wpływ na rzeczywistość. Sztuka płynnie przenika się ze sferą medyczną, psychologiczną, społeczno-polityczną, czerpie zarówno ze studiów naukowych i paranaukowych, jak i współczesnej humanistyki i kultury wizualnej.

Wystawa pokazuje aktualne, różnorodne poszukiwania artystyczne w postaci filmów, obiektów, rysunków, słuchowiska, intermedialnych realizacji site-specific. Łączy je uważność, wyczulenie na zmienne stany swojego organizmu a także umiejętność szerszego, ponadjednostkowego oglądu świata, w którym sen oznacza odmowę, bunt, rezygnację ale i gotowość na eksplorację tego, co nieznane.

Tekst: Marta Ryczkowska

Artyści: Ludomir Franczak, Magdalena Franczak, Emrah Gökdemir, Magda Hueckel, Paweł Korbus, Maess, Katarzyna Mirczak, Joanna Rajkowska, Magdalena Starska.

Świadomy sen
Od 15 kwietnia do 20 maja 2016 roku
Wernisaż: 15 kwietnia 2016 roku, godzina 18.00
Kuratorka: Marta Ryczkowska
Koordynacja: Agnieszka Chwiałkowska
Galeria Biała
Centrum Kultury w Lublinie

Dodaj komentarz