Etiopskie plemiona w Toruniu

Od 13 maja w Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika w Toruniu będzie można oglądać wystawę Biżuteria świata i fotografie Elżbiety Dzikowskiej. Zaprezentowanych zostanie blisko 100 egzotycznych ozdób i strojów z najodleglejszych zakątków świata oraz fotografii najoryginalniejszych plemion etiopskich z Doliny Rzeki Omo.

Fot. Elżbieta Dzikowska (źródło: materiały prasowe)

Fot. Elżbieta Dzikowska (źródło: materiały prasowe)

Elżbieta Dzikowska, słynna polska podróżniczka, z wykształcenia historyk sztuki, sinolog i kurator, z wielką pasją od lat gromadzi ozdoby. Biżuteria jest jednocześnie jej osobistą  pamiątką z licznych podróży. Właścicielka nie ukrywa, że kieruje się wyłącznie własnym gustem i upodobaniami.

Zbiór nie jest zamknięty, Elżbieta Dzikowska ciągle podróżuje, a często głównym celem podróży staje się zdobycie wyjątkowej biżuterii i zrobienie unikalnych zdjęć. Fotografia
jest jedną z jej licznych pasji, w których odnosi znaczne sukcesy. Na wystawie obejrzeć będzie można portrety przedstawicieli plemion z Doliny Rzeki Omo w Etiopii, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa Kultury i Natury UNESCO, wykonane przez autorkę w styczniu 2015 roku.

Elżbieta Dzikowska i Tony Halik zdobyli niebywałą popularność dzięki programom telewizyjnym z serii Pieprz i wanilia. Przemierzając prawie cały świat nakręcili około 300 odcinków. Byli niezwykłą parą zarówno w życiu, jak  i w podróży. Wzajemnie obdarowywali się biżuterią, dlatego w kolekcji znajdują się  również słynne broszki Tony’ego Halika.Po śmierci męża, w 1998 r. Elżbieta Dzikowska przekazała większość ich wspólnych trofeów z podróży do Muzeum Okręgowego w Toruniu. W 2003 roku zostało otwarte muzeum jego imienia, jako oddział Muzeum Okręgowego.

Dzięki darom Elżbiety Dzikowskiej, Muzeum Podróżników im. Tony’go Halika ma największą kolekcję biżuterii etnicznej w Polsce. O jej wartości  świadczy przede wszystkim oryginalność, wyjątkowe połączenia i niezwykłe, jak na biżuterię materiały, takie jak: kły zwierzęce, muszle, nasiona, włókna roślinne. Oczywiście są również przykłady wykonane ze srebra i kamieni ozdobnych, a wśród nich całkiem często występuje bursztyn, pochodzący z tak egzotycznych miejsc, jak Tybet czy Maroko.

Biżuteria świata i fotografie Elżbiety Dzikowskiej
Od 13 maja do 18 września 2016 roku
Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika, oddział Muzeum Okręgowego w Toruniu
Toruń

Dodaj komentarz