• 2016-05-07

9. Festiwal Kultury Rumuńskiej

13 maja w Kinie Pod Baranami w Krakowie rozpocznie się przegląd filmowy towarzyszący 9. Festiwalowi  Kultury Rumuńskiej. Już po raz dziewiąty krakowscy widzowie będą mogli obejrzeć najznakomitsze produkcje rumuńskiej kinematografii, która od ponad dekady święci triumfy na międzynarodowych festiwalach filmowych.

„Świat należy do mnie”, reż. Nicolae Constantin Tănase (źródło: materiały prasowe)

„Świat należy do mnie”, reż. Nicolae Constantin Tănase (źródło: materiały prasowe)

Rumuńskie kino zyskało międzynarodowe uznanie po sukcesach filmów Śmierć pana Lazarescu Cristia Puiu, 12:08 na wschód od Bukaresztu Corneliu Porumboiu oraz 4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni Cristiana Mungi. Filmy te podczas kolejnych edycji festiwalu w Cannes otrzymały odpowiednio: Nagrodę przeglądu Un Certain Regard, Złotą Kamerę oraz Złotą Palmę. Krytycy zaczęli wtedy mówić o narodzinach Rumuńskiej Nowej Fali.

Widzowie Kina Pod Baranami będą mogli obejrzeć trzy rumuńskie filmy fabularne: rodzinny dramat Carmen, wpisujący się w nurt Rumuńskiej Nowej Fali; Świat należy do mnie – niskobudżetowy debiut Nicolae Constantina Tănase’a o dorastaniu, do którego reżyser zaangażował aktorów nieprofesjonalnych, zwerbowanych za pośrednictwem Facebooka.

„Carmen”, reż. Doru Nițescu (źródło: materiały prasowe)

„Carmen”, reż. Doru Nițescu (źródło: materiały prasowe)

Podczas przeglądu zaprezentowany zostanie również Orizont – mroczny thriller, w którym nie brak odniesień do twórczości Polańskiego, Hanekego i Hitchcocka. Film został zrealizowany na kanwie klasycznego rumuńskiego opowiadania Ioana Slavici pt. Młyn szczęścia (Moara cu noroc). Autorem zdjęć do Orizontu jest Oleg Mutu, naczelny operator Rumuńskiej Nowej Fali, odpowiedzialny za stronę wizualną dwóch filmów Cristiana Mungiu oraz nagrodzonych w tym roku w Berlinie Zjednoczonych Stanów Miłości w reżyserii Tomasza Wasilewskiego.

Przeglądowi towarzyszy specjalna odsłona cyklu Baranki Dzieciom, połączona z warsztatami plastycznymi, które przybliżą maluchom bogactwo rumuńskiej kultury.

Przegląd filmów towarzyszący 9. Festiwalowi Kultury Rumuńskiej
Od 13 do 15 maja 2016 roku
Organizator: Rumuński Instytut Kultury
Kino Pod Baranami
Kraków

Dodaj komentarz